14/08/2022
סרטים חדשים בספרייה
חדשים בלו-ריי
חדשים מתרוגמים
הוצאות מחודשות
סרטים ישראלים חדשים
הסרטים המבוקשים
אלבומים חדשים LP/CD
 1. Claypool/Lennon
 2. Dream Theater
 3. Steve Kilbey
 4. Tom Waits
 5. Bohemian Rhapsody
חדשים בג'אז באוזן
 1. Charles Mingus
 2. Alice Coltrane
 3. Charles Lloyd
 4. Aaron Parks
 5. The John Betsch Society
 • שתפו בפייסבוק
 • שתפו בטוויטר

משחק המלכים 

לוח השחמט של ווסטרוס הוא הלוח החם ביותר של רשת הכבלים HBO. הסדרה משחקי הכס עפ"י ספרי הפנטזיה של ג'ורג' ר. ר. מרטין כובשת את המסך הקטן, מארץ הדותראקים הלוהטת ועד החומה הצפונית הקפואה 

אבישי קרשין (11/03/12)
 
Red
  פיטר דינקלג' בתפקיד  טיריון לניסטר 

כל כך קשה לכתוב על משחקי הכס. כי היריעה קצרה מכדי לעשות עמה חסד; כי ההיקף שלה עצום והיא מכסה תחומים מורכבים כמו מוסר, דת, פוליטיקה, פמיניזם ועוד מילות גנאי כאלה או אחרות; כי העוצמה הגדולה שלה היא בשלל הדמויות, במשיכות המכחול הזעירות המרכיבות סיפורים אנושיים ומצטרפות לכדי אלגוריה עמוקה על המין האנושי; ובעיקר, כי איך לעזאזל אפשר לבחון יצירה גדולה כשהיא עדיין בחיתוליה?
HBO עשו זאת שוב: עוד יצירת מופת, עוד סדרה מהפכנית, שער נוסף מובקע לטובת הטלוויזיה בטורניר נגד המסך הכסוף. למעשה, בשנים האחרונות נדמה שערוץ הכבלים האמריקאי החליט לעשות הסבה לבית הוצאה לאור ולהתחרות גם במדיום הספרותי. אחרי סדרות כמו הסופרנוס והסמויה, קברניטי הערוץ מגדילים לטשטש את הגבול בין המילה הכתובה והמצולמת.
 

ד.ב. וייס ודייויד בניוף -  שניהם סופרים/תסריטאים, לקחו את שיר של אש ושל קרח, סדרת ספרי פנטזיה מאת דוד חמוד מניו ג'רזי בשם ג'ורג' ר.ר. מרטין, ותרגמו אותה לשפת הטלוויזיה. משחקי הכס הוא הספר הראשון, והוא מהווה את הבסיס לעונה הראשונה של הסדרה. אל תתנו למילה פנטזיה להרתיע אתכם, כי חוץ מכמה בעלי חיים יוצאי דופן, שמות שוברי שיניים וחוקי פיזיקה שונים במקצת, העולם של יבשת ווסטרוס הדמיונית לא שונה בהרבה מכדור הארץ שלנו כפי שהיה לפני חמש מאות שנה. וכן, זה כולל סקס ואלימות במנות גדושות. כיאה לז'אנר הפנטזיה מרטין ברא עולם עשיר ומפורט, אבל הייחוד שלו נמצא בשילוב בין תפיסת עולם קודרת וצינית לרגש אמיתי וחי.
 

מרטין עשה מחקר רציני על תרבות ימי הביניים באירופה לפני שהתיישב לכתוב את האפוס שלו והושפע מאירועים היסטוריים כמו מלחמת מאה השנים, מסעות הצלב ומלחמות השושנים. למרות מאפייניה המעוצבים והפנטסטיים של הסדרה, היא מרגישה ריאליסטית בזכות הפסיכולוגיה המורכבת של דמויותיה, הדיאלוגים העמוקים ופסיפס הסיפורים הקטנים והגדולים שהיא בונה. לפעמים אפשר כמעט להריח את הרקב והסירחון שמהווים חלק מרכזי בסדרה, מהרחובות המזוהמים ובתי הזונות עד השחיתות המוסרית שמגדירה את המערכת הפוליטית. הסדרה נעה סביב מספר משפחות מלוכה המתחרות על כס הברזל שמייצג שליטה ביבשת. סיפורנו מתמקד בשלוש משפחות עיקריות.

 


בית לניסטר

למי שאוהב משפחות פשע שלא בוחלות בשום אמצעי כדי להשיג כמה שיותר כוח, זאת המשפחה בשבילו. מרכז הכובד של הלניסטרים מצוי בין שני אחים, או ליתר דיוק, שניים וחצי. סרסיי לניסטר (לנה הדי) היא נכון לעכשיו הגבירה הראשונה של היבשת, אשתו של רוברט, המלך המכהן. לצידה, זומם מזימות כפייתי, הוא אחיה ג'יימי לניסטר. עם מראה ארי טהור ורצח בעיניים, שני האחים נראים כמו דוגמנים למפלגה הנאצית. הם השמן שמניע את מכונת השחיתות הפוליטית - כל פעולה שלהם היא צעד מחושב בדרך לשליטה מוחלטת. האחים לניסטר ואביהם (צ'ארלס דאנס), שמצטרף לקראת סוף העונה, הם המקיאבליזם בהתגלמותו. ה"חצי" הוא אחיהם הגמד טיריון (פיטר דינקלג' המעולה), שמימדיו הפיזיים לא מאפשרים לו להיתפס כשווה בחברה שסוגדת למודל גברי קלאסי. הוא ערמומי בדיוק כמו אחיו ה"שלמים", אבל בניגוד אליהם, נוטה לצדד בחלשים וחסרי הישע, או לפחות מצליח להזדהות עם האנדרדוג. העולם של משחקי הכס רווי באמביוולנטיות. אין טוב ורע מוחלטים אלא גוונים של אפור – לעיתים כהה מאוד, לעיתים כמעט צחור. מבחינה זו, טיריון הוא הלב האמיתי של הסדרה, הוא הקרוב ביותר לאפור המושלם.

 

בית סטארק

מעל לכל סוגי מאבקי הכוחות עומדת המערכת הפוליטית הכי מורכבת וטעונה רגשית -  המשפחה. הפוליטיקה התוך משפחתית היא זאת שמעצבת חיים מראשיתם ועד סופם: מתיחויות בין אחים ואחיות, המאבק העיקש על תשומת הלב וההערכה של ההורים, החינוך שמעצב את תפיסת העולם של הרך ומלמד אותו מה נכון ומה טעות, הירושה הערכית שסוללת את דרך חייו של הילד. במקרה של משפחת סטארק מדובר בכבוד ואצילות נפש; אבי המשפחה, אדארד (שון בין), הוא התגלמותו הטהורה של האיש הטוב, בעל למופת ואבא נהדר לששת ילדיו. אם יש למשחקי הכס גיבור במובן הספרותי הקלאסי, זהו אדארד. כשהמלך רוברט מבקש ממנו להיות יד ימינו בניהול הממלכה, אדארד מהסס, אבל בהיותו פטריוט אמיתי וחבר נאמן, הוא מעתיק את משפחתו לארמון, מנחיל לילדיו באדיקות את מושגי האבירות ומלמד אותם לבחור תמיד בדרך המוסרית. על הנייר הכל טוב ויפה, אבל בעולם שבו אלימות ומוות אורבים מעבר לכל פינה, הדרך המוסרית היא לא תמיד הדרך הפרקטית. ככל שהוא מקלף את השכבות וחושף יותר ויותר סודות ושקרים בממלכה, אדארד מגלה שמנהיגות ומוסר לא תמיד הולכים יד ביד, וחמור מזה, שייתכן וחרץ על משפחתו גורל קשה יותר מכפי שציפה.

   

Devil
  אמיליה קלארק וג'ייסון מומואה
 

בית טרגריאן

 

כל מה שנשאר מהשושלת שהחזיקה בכס השלטון בעברה המפואר הוא אח ואחות שנראים כנצר לגזע אלפים (Elfs). וויסריס חולם על השבת כבודה האבוד של משפחתו ולשם כך משיא את אחותו הצעירה לדרוגו, מנהיגו של העם הדותראקי, שעם צבאו הפראי והאימתני אמור יהיה לספק את הכוח הדרוש לשם כיבוש מחדש של כס המלוכה. הדותראקים דומים יותר ללהקת זאבים מאשר לבני אדם: הם חייתיים ויצריים ומנהיגם נבחר בזכות כוחו הפיזי ולאו דווקא בשל כישורי המנהיגות האינטלקטואליים שלו. מדובר בתרבות ראשונית יותר, כזו שמקבילה לעמים הברבריים שפלשו לרומא או לשבטים האמריקאים בטרם הכיבוש הספרדי. הכלה הטרייה, דיינריס (אמיליה קלארק), נזרקת להלם תרבותי רציני כשהיא מגיעה לביתה החדש (או ליתר דיוק: אוהלה החדש). אחרי הזוועות של ליל הכלולות שלה, דיינריס מבינה שזהו סוף ילדותה, ומבשילה לאישה במהירות שיא, היא משתמשת במיניותה כדי לכבוש עמדה של כוח פוליטי. סיפורה במשחקי הכס הוא סיפור התבגרות אוניברסאלי - ההבנה שהעולם לא רק מלא קסם ושמחה אלא גם כאב וסבל והתקשחותה של הנשמה כדי שתטיב להתמודד עם מורכבותו של העולם. זהו סיפור של פוליטיקה פנימית – של אדם שנאלץ לגשר בין חייתיות (איד), אינטרס אישי (אגו) וערכים (סופר-אגו). סיפורה של דיינריס הוא סיפורה של ילדה בלונדינית בעולם של פראים אלימים, וההקרבה העצמית שלה כדי לשרוד. ה"אלפיניות" הענוגה שלה משלבת גנים עם החייתי כדי ליצור משהו חדש לגמרי. משהו מנצח.


סיפור פנטזיה טוב, או סתם סיפור טוב הוא תמיד גם אלגוריה טובה. משחקי הכס היא אחת האלגוריות הכי טובות שריצדו אי פעם על מסך הטלוויזיה. אבל מעבר לאמירות על החיה שהיא האדם או על ההרסנות שבפוליטיקה, משחקי הכס היא סדרה של דמויות פגיעות ומורכבות, שאי אפשר שלא להתאהב בהן, גם כשהן פחות סימפטיות. למרות (או בגלל) שהפסיפס האנושי שבונה את יבשת ווסטרוס מפורט עד כאב ראש, תמיד יש רצון לחזור לבקר אותן שוב. ג'ורג' מרטין הכריז שסדרת הספרים שלו תמצא את סופה בספר מספר שבע. בהתחשב בעובדה שכל ספר הוא עונה שלמה בסדרה, ובתקווה שרמת הפופולאריות תישמר, צפויות לנו עוד שש עונות של הדבר הנפלא הזה. התמכרות נעימה.

 

 

 

 

 

 

 

 
בלאק פריידי באוזן השלישית

הנחות, מבצעים. שלל תקליטים חדשים, אייטמים בלעדיים של RSD בשישי השחורכולל אליס אין צ'יינס

חדשים באוזן

תקליטים חדשים ומוחדשים. טייק א לוק . כאן בדיוק

האוזן קונה אוספים של תקליטים משומשים

התקליטים תופסים אצלך יותר מידי מקום בבית?
רוצה להיפטר מאוסף הוינילים, הדיסקים וסרטי הדי וי די שלך?
עובר דירה? עוזבת ת'עיר? האוספים הישנים שלך ימצאו אצלנו בית.
לפרטים

כתבו לנו YouTubeהאוזן השלישית בפייסבוקהאוזן השלישית בטלפון