14/08/2022
סרטים חדשים בספרייה
חדשים בלו-ריי
חדשים מתרוגמים
הוצאות מחודשות
סרטים ישראלים חדשים
הסרטים המבוקשים
אלבומים חדשים LP/CD
 1. Claypool/Lennon
 2. Dream Theater
 3. Steve Kilbey
 4. Tom Waits
 5. Bohemian Rhapsody
חדשים בג'אז באוזן
 1. Charles Mingus
 2. Alice Coltrane
 3. Charles Lloyd
 4. Aaron Parks
 5. The John Betsch Society
 • שתפו בפייסבוק
 • שתפו בטוויטר

על הקשר בין משחק לאמונה


ההקבלה בין אדם שמחפש אמת (תשובה) לבין שחקן שמחפש אמת (אמינות). רועי אסף בטקסט אישי על חשבון הנפש שנדרש אליו, בסרט המשגיחים, שיצא עכשיו ב-DVD בהוצאת האוזן השלשית

רועי אסף (28/08/13)
 

בחזרה הראשונה שקיים איתנו מני יעיש, במאי 'המשגיחים', הוא הזמין אותנו לגג ביתו בבת ים מול הים, הושיב אותנו ליד שולחן עם שש-בש ובקבוק עראק, שלף שלוש כיפות גדולות ולבנות מהכיס, שם לנו אותן על הראש ואמר: "יאללה, שחקו עכשיו הכי אמיתי שיש. אני רוצה לראות מולי שלושה בת ימים מהשכונה, חברי ילדות, אחים בנשמה, מתוקים, מחוספסים, מצחיקים, אלימים, והכי חשוב - חוזרים בתשובה! הבנתם? אתם המשגיחים! בהצלחה.."
אני לוקח אוויר, זורק את הקוביות על השש בש (אחת נופלת על הרצפה) ואנחנו מתחילים לשחק את הסצינה.. מנסים להיות הכי אמיתיים שיש. מתרגשים, מתלהבים, כועסים...
אחרי כמה רגעים הפנים של מני מחמיצים...
"קאט. תחזירו לי את הכיפות.."
"אלוהים ישמור... אתם כאלה תל אביבים.. וואוו אני בהלם.. מה שאתם עושים לא עובר את שדרות רוטשילד. זה רע מאד. זה נראה משוחק לגמרי. מי יאמין לכם שאתם שלושה בת ימים שגדלו בשכונה..?"
דממה. מלאך המבוכה חלף מעל גגות בת ים... ניסן נתיב מתהפך בקברו.
"ועכשיו אני אומר לכם שעשיתי את זה בכוונה. מני לוקח את הבקבוק ומוזג לנו עראק.
אני רוצה שתכבדו את הדמויות האלה. שתתבוננו בהן בעיניים אחרות. אני לא מוכן שהן יהיו חיצוניות או מגוחכות. אלה בני אדם מורכבים. כמוכם, כמוני." אנחנו מורידים שוט ומתפזרים.
חזרתי הביתה (שליד שדרות רוטשילד) מבואס ממש וטרוד. לא נרדמתי. כל הלילה חשבתי קבלתי את הזדמנות חיי.. איך אני מצליח להיות אמיתי בתפקיד הזה? מה אני צריך לעשות?Red
למחרת התקשרתי למני ואמרתי לו שאת הכיפה אני מבקש לחבוש שוב רק אחרי שבאמת אבין מה המשמעות שלה בתהליך שעובר הגיבור בסרט. גם אם זה יקרה יום לפני הצילומים. למזלי הוא הסכים.
החזרה הזאת על הגג בבת ים הייתה מאד חשובה עבורי. הבנתי ש'התשובה' שמני מחפש לא נמצאת בכיפה שעל הראש ולא בציצית שעל הלב. להיפך, היא נמצאת בדיוק מתחת להן.
לכן היינו צריכים להסיר אותן ולהתחיל להתבונן פנימה. וכשמתבוננים פנימה, אפשר לראות דברים שלא רואים כשהעיניים פקוחות.
עלו בתוכי תמונות מן הילדות. הרגשתי ששם נמצאת התשובה לשאלה שחיפשתי. זאת הייתה תקופה שבה הייתי מסתובב ברחובות של השכונה בה גדלתי עם חבורה של ילדים די מופרעים. נכון, לא בדיוק כמו 'המשגיחים' אבל זה היה הכי קרוב שהכרתי באמת מבפנים. זה היה דומה, זה היה 'כמו' הדבר שמני חיפש כל הזמן.

 


משחק הוא דימוי. כדי לשחק אדם חוזר בתשובה אתה לא חייב באמת לחזור בתשובה.
אתה צריך לפענח מתוך התסריט, מה היא המשמעות של החזרה בתשובה עבור הדמות אותה אתה מגלם. ולאחר מכן לשאול את עצמך באומץ מה אצלך, בחיים שלך באמת, משמעותי ועמוק כמו החזרה בתשובה של אותה הדמות שבסרט.
בתסריט הסיפור כבר קיים. עכשיו אני כשחקן צריך למלא אותו בתכנים האמיתיים שלי.
ככל ששחקן מסכים לצלול לתוך הסיפור, לתוך הסיטואציה ולפעול שם עם כל העולם הפנימי שלו, אז מתקבלת התחושה שזה לא משחק. יש תחושה של חיים. שלמולנו יש דמות בשר ודם. עם עולם פנימי עשיר, כמו שלכל בן אדם יש בעצם. על המסך אנחנו כצופים רוצים בסופו של דבר לראות בני אדם. עם כיפה, בלי כיפה, זה כבר פחות משנה.

 

Red

במהלך העבודה על 'המשגיחים' גילינו שזהו בעצם סרט על אמונה. הגיבור בסרט מחפש את הדרך הכי אמיתית מבחינתו לחיות חיים של אמונה ולהיות אותנטי מול עצמו ומול השם.
הוא כל הזמן שואל את עצמו האם הוא אמיתי בדרך שלו? זאת שאלה קיומית עבורו.
ואני מתחת לזה שאלתי את עצמי האם אני אמיתי עם עצמי כשחקן.
האם אני באמת מתכוון בכל רגע ורגע למה שאני אומר? התייחסתי לזה כמו לעניין של חיים ומוות. כי זה באמת היה חשוב לי מאד. זה פשוט, אבל זאת האמת.
זה משהו שהנחה אותנו בעבודה עד שאפילו הכנסנו שורה כזאת בסצינה של אבי בכר בחוף הים, כשהוא פונה לאלוהים ושואל אותו: "מה, אני לא אמיתי?"
עבורי החזרה בתשובה הייתה מקבילה נהדרת לתהליך שעברתי כשחקן.
היא עודדה אותי לשאול כל הזמן שאלות. הפעילה אצלי את הדמיון, והדמיון הוא אולי הכלי הכי אפקטיבי של השחקן.
אם שחקן מאמין בכל ליבו בכוונה שלו, בפעולה שלו, אז יש סיכוי שאולי גם הצופה יאמין. זאת הייתה החזרה בתשובה שלי בסרט 'המשגיחים'.


 * הכותב קטף את "פרס אופיר'' לשחקן הראשי הטוב ביותר עבור משחקו ב'המשגיחים'
   שיצא בימים אלו ב-DVD בהוצאת האוזן השלישית

 
בלאק פריידי באוזן השלישית

הנחות, מבצעים. שלל תקליטים חדשים, אייטמים בלעדיים של RSD בשישי השחורכולל אליס אין צ'יינס

חדשים באוזן

תקליטים חדשים ומוחדשים. טייק א לוק . כאן בדיוק

האוזן קונה אוספים של תקליטים משומשים

התקליטים תופסים אצלך יותר מידי מקום בבית?
רוצה להיפטר מאוסף הוינילים, הדיסקים וסרטי הדי וי די שלך?
עובר דירה? עוזבת ת'עיר? האוספים הישנים שלך ימצאו אצלנו בית.
לפרטים

כתבו לנו YouTubeהאוזן השלישית בפייסבוקהאוזן השלישית בטלפון