14/08/2022
סרטים חדשים בספרייה
חדשים בלו-ריי
חדשים מתרוגמים
הוצאות מחודשות
סרטים ישראלים חדשים
הסרטים המבוקשים
אלבומים חדשים LP/CD
 1. Claypool/Lennon
 2. Dream Theater
 3. Steve Kilbey
 4. Tom Waits
 5. Bohemian Rhapsody
חדשים בג'אז באוזן
 1. Charles Mingus
 2. Alice Coltrane
 3. Charles Lloyd
 4. Aaron Parks
 5. The John Betsch Society
 • שתפו בפייסבוק
 • שתפו בטוויטר

התפר שבין המדע והלא נודע

חפצים מעופפים ושדות שבתבואותיהם שורטטו מעגלים מורכבים, בצד דיונים על משמעות תורת הקוונטים ליומיום, הם חלק מסקרן באגף התעודיים. כמה המלצות

בנבכי אגף הסרטים התיעודיים של הספרייה מצטברת כבר מספר שנים כמות לא מבוטלת של דוקומנטריים העוסקים בקו התפר שבין המדע והלא נודע, אלה המכונים “תעודה - על טבעי“. מסמכים אלה, שחלקם משקפים מידה מסוימת של שלהוב ושרלטנות ואחרים מעלים לדיון נושאים תמוהים, מלווים בראיונות, בציטוטים, ובהוכחות מצולמות של תופעות על-טבעיות שטרם זכו בהכרה באג'נדות החדשותיות או המדעיות.
Ufo's - The American Evidence מביא עדויות של מספר אנשים, בהם מדענים, חוקרי עב"מים וצלמים חובבים, שחזו בחפצים מוארים בלתי מוסברים בשמי אמריקה, השוטחים את גרסאותיהם אודות קשר השתיקה של הממשל האמריקאי והגלובלי. אותו רעיון מתגלגל גם ל-Alien Autopsy - Fact or Fiction, סרט המנסה לבאר את פיסת הצלולויד שנמכרה בסכום לא קטן על ידי צלם צבאי אמריקאי לשעבר למפיק לונדוני בשם ריי סנטילי. בסרטון (שעבר בדיקות פחמן לקביעת גילו) מצולמת נתיחה בגופה של יצור דמוי אדם קטן ממדים, בעל ראש מוגדל ועיניים ענקיות ומלוכסנות. קליפ זה משמש הוכחה לכאורה לממצאי ההתרסקות שהתחילה את אובססיות החיזרים הידועות ב-1947 ברוזוול, ניו מקסיקו. העיירה הפכה מאז לאייטם פופולרי פולחני ויושביה נהיו לסוחרי גימיקים ממולחים שלא יהססו להדביק את אייקון החייזר על כל סחורותיהם כדי להרוויח דולר או שניים מתיירות חולפת (תיאור מצוין של התופעה מצוי בסרטו של טימותי ב. ג'ונסון, Six Days in Roswell).
פאראנו הוא הנציגות הישראלית באגף הנ"ל. סרטו של אריאל סמל (שצילם את אדי קינג, זירת הרצח, ומקס ומוריץ) מציג את עולמו שעבר זעזוע בתחילת 1996, כאשר הוא ובת זוגו דאז עברו חוויה סימולטנית של מגע ישיר, מעוות זמן והזוי, עם ישויות חוצניות. חוויה זו שינתה לעד מבחינתם את הבנת המציאות בתבניתה המוכרת. חדור מוטיבציה יצא סמל לפרויקט חיים שנמשך כעשור (ועדיין ממשיך) של צילום ותיעוד בארץ ובארה"ב של מקרי השחתות בקר תמוהים, עדויות נחטפים ומדענים חוקרי עב"מים (ושתלים מסתוריים), ביניהם גם "צייד חייזרים" כריזמטי (המטפל בסמל דרך היפנוזות רגרסיה). כל אלה שזורים בתהליך ארס-פואטי שעוברים חייו המשתנים, במאבקיו להשגת משאבים להמשך הפקת הסרט, בנסיונות הפענוח של חווייתו הפרטית, ובזוגיותו האמיצה עם אשתו ומשפחתו החדשה, אותה פגש והכיר תוך כדי עשיית הסרט.
ב-Arthur C. Clarke's World of Strange Powers, סדרת טלוויזיה ששודרה ב-1985, מציג הסופר הנודע (אודיסאה 2001, ו-2010 השנה בה ניצור קשר) את עולם התופעות העל-טבעיות בהתעמקות ובענייניות כייפית של סופרי מד"ב טובים. בסדרה מובאים פלאי עולם שונים מהליכה על גחלים, פולטרגייסטים (רוחות מזיקות), ועד לסטיגמטה, ומעגלי תבואה...
למי מכם שאינו יודע מעגל תבואה מהו, מומלץ בחום לטבול בשדות החיטה והשעורה של דרום אנגליה המצהיבה בימי הקיץ הקרבים אל הקציר. במידה שהתקציב השנתי אינו מאפשר הרפתקה שכזאת, אפשר למצוא באוזן שני סרטים המעמיקים בחקר התופעה המופלאה הזאת: מעגלים ודוגמאות המופיעים על גבי דונמים של גידולים חקלאיים בצורות גיאומטריות, פרקטאליות, אמנותיות ויותר מכל – הגורמות לבלבול רב בעולם המדע.
בסרט Ultimate Crop Circles חושף קולין אנדרוז (מדען שהקדיש את חייו לחקר התופעה מתחילת שנות השמונים) לראשונה, בראיון מאלף, את מעגלי התבואה. הוא מספר כי פגש בכמה מהם לראשונה תוך נסיעה אקראית בכביש מקביל לשדה חיטה אנגלי טיפוסי, בתקופה בה היו המעגלים קטני פרופורציות ולא מסובכים. מחקרו גילה כי תפוצתם התרחבה עם הזמן לשדות רבים ברחבי אירופה והעולם (גם בישראל נתגלו כמה) והמסרים החבויים בהם גוברים בתחכומם משנה לשנה. צורות ענק אלה כוללות סמלים קלטים עתיקים, סממנים פגאניים, צורות גיאומטריות מדויקות להפליא, רמזים לאספקטים בלתי ידועים של תורת הכאוס ועוד.
מאז החל אנדרוז ללבן את השאלה בנוגע להיווצרותם של המעגלים בזמן קצר ובנוגע לדרך הטבעתם המסתורית בתבואה שכוּפפה ב-180 מעלות (ועדיין צומחת), הספיק הסי.איי.איי לנסות ולחבל במחקרו, ואף לאלצו להודות בתופעה כמתיחה תוצרת אדם (סיפור מצמרר במהלך הראיון). העיתונות הספיקה לנסות ולהכפיש את שמו כמדען, כשעימתה אותו פנים אל פנים עם שני אנשים שטענו כי יצרו בעצמם רבים ממעגלי התבואה, אך התבלבלו והודו בשקרים לאחר שאנדרוז בירר אצלם כיצד ביצעו חלקים מורכבים בייצור המעגלים.
במקביל החלו מדענים ופילוסופים מתחומים אחרים לחקור את התופעה. הבמאי וויליאם גזקי (מועמד לאוסקר על Waco: the Rules of Engagement) יצא לשדות לצלם ולשוחח איתם בסרט Crop Circles: the Quest for Truth. כיוצר סרטים מחפש גזקי תשובה להתרחבות המשמעותית של תופעת המעגלים ליותר מ-70 ארצות ולהסתמכות של רובם על עקרונות הגיאומטריה הקדושה ומוטיב יחס הזהב (phi). לכן הוא שואל ברצינות האם אוכלוסיית העולם מתמודדת עם התופעה בפתיחות ובכובד הראש המגיע לה, ומהן המשמעויות המשתמעות מן הגילויים המרעישים בשטח.
עוד דובדבן בקצפת התודעה האנושית הוא מסמך מעניין שהגיע לא מכבר לספריות האוזן השלישית. זהו What the Bleep Do We Know שביימו וויליאם ארנץ, בטסי צ'ס ומארק ויסנטי. הסרט מעודד את צופיו לשכוח כל מה שחשבו שידעו על עצמם ועל העולם הסובב אותם, וללמוד בצורה המהנה ביותר מהי פיזיקת הקוונטים החמקמקה. על מנת להמחיז את עקרונות התיאוריה שמאחורי תורה זו, המובאת בשיחות עם מדענים ואנשי רוח לאורך הסרט, משחקת בנרטיב מקביל מרלי מטלין (המוכרת כחירשת הראשית מילדים חורגים לאלהים) כצלמת, המשמשת נציגה "רגילה" של המין האנושי. הצלמת, אמנדה, עוברת בחייה קטע קשה שבשיאו היא מצלמת חתונה במקום בו התחתנה בעצמה ונקלעה לחיי נישואים כושלים. הדרמטיזציה בסיפור עוזרת לצופה להבין את השפעת הרעיונות הפילוסופיים המובאים בסרט.
פיזיקאי הקוונטים מגיעים מאזורים שונים וטוענים אותו דבר: אנחנו יצרנו את העולם בו אנו חיים, וביכולתנו לשנותו על פי רצוננו. אנו בסך הכל חליפות ביולוגיות מבוססות פחמן, המחזיקות בראש סופר-מחשב, שתוכנת להגיב בהתאם לציפיות חיצוניות ולתפיסה אישית הקובעת איך אמור העולם להתנהל.
רגשות הן תהליכים ביולוגיים, ואנחנו הפכנו מכורים להכתבות ההתנהגות של עולמנו הפרטי ורצונותינו מן החיים. הסרט מביא יידע כביר זה במישורים בהם ניתן להבינו, ושם מתברר לצופה כי הוא יכול לשנות את מציאות חייו אם רק יילמד להתבונן בעולם בצורה שונה, ירחיב את תובנותיו, ויפסיק לחכות לפרס מאלוהים בחייו הבאים.
מומלץ למחפשים שנכוו בידי דתות מאורגנות.

ניר וקסמן (30/05/05)

נתיחת גופתו של חייזר
חוויה סימולטנית של מגע ישיר
פלאי עולם שונים
 
בלאק פריידי באוזן השלישית

הנחות, מבצעים. שלל תקליטים חדשים, אייטמים בלעדיים של RSD בשישי השחורכולל אליס אין צ'יינס

חדשים באוזן

תקליטים חדשים ומוחדשים. טייק א לוק . כאן בדיוק

האוזן קונה אוספים של תקליטים משומשים

התקליטים תופסים אצלך יותר מידי מקום בבית?
רוצה להיפטר מאוסף הוינילים, הדיסקים וסרטי הדי וי די שלך?
עובר דירה? עוזבת ת'עיר? האוספים הישנים שלך ימצאו אצלנו בית.
לפרטים

כתבו לנו YouTubeהאוזן השלישית בפייסבוקהאוזן השלישית בטלפון