14/08/2022
סרטים חדשים בספרייה
חדשים בלו-ריי
חדשים מתרוגמים
הוצאות מחודשות
סרטים ישראלים חדשים
הסרטים המבוקשים
אלבומים חדשים LP/CD
 1. Claypool/Lennon
 2. Dream Theater
 3. Steve Kilbey
 4. Tom Waits
 5. Bohemian Rhapsody
חדשים בג'אז באוזן
 1. Charles Mingus
 2. Alice Coltrane
 3. Charles Lloyd
 4. Aaron Parks
 5. The John Betsch Society
 • שתפו בפייסבוק
 • שתפו בטוויטר

עידן התמימות
יציאתו של "החבובות בארץ עוץ" מספקת הזדמנות פז לחזור אל עולמו של ג'ים הנסון, האיש שהמציא את קרמיט וחבריו, שבלעדיהם היה העולם דל הרבה יותר

החיבה הגורפת לחבובות היא אחד הקונצנזוסים הטלוויזיוניים הידועים. דומה שחיבה זו חוצה לאומים, תקופות וגילאים, ומשותפת גם להפקות טלוויזיוניות ולסרטי ילדים אחרים שיצר אבי החבובות, ג'ים הנסון. על אלה ניתן למנות את הממשיכות הישירות פראגל רוק, סיפורי עמים וחבובוטף. אבל יש שיטענו כי השראת החבובות על טלוויזיה וקולנוע לילדים באשר הם ניכרת לאורך השנים (כבר 30, מיינד יו) ולאורך שורה ארוכה של יצירות. רוצה לומר, ייתכן שהצלחות דוגמת וואלאס וגרומיט ומרד התרנגולים (מבית היוצר של ניק פארק), או גרג הארנב העכשווי יותר, חבות משהו להצלחת החבובות.
כידוע, הנסון היה איש החזון והפרקטיקה העיקרי במופע של החבובות. באמצע שנות השישים יצר תוכנית בובות לערוץ טלוויזיה מקומי בוושינגטון, והצלחתה הלא צפויה הולידה הזמנה ליצור בובות לרחוב סומסום, התוכנית החינוכית המצליחה של הערוץ הציבורי בארה”ב. “רחוב סומסום” עלתה לאוויר ב-1969 ולמעשה רצה עד היום – בארה"ב ואצל זכייניות שונות ברחבי העולם. עבור “רחוב סומסום” יצר הנסון את החבובה המפורסמת ביותר קרמיט הצפרדע (שאגב, נולד בכלל כלטאה, עשויה גזירי מעיל ישן של אמא הנסון וכדור פינג פונג), וגם דובב אותו ואת ארני (אריק שלנו). בסיכום המאה העשרים באמנויות בחר מגזין ה"טיים" את הנסון כיוצר הטלוויזיה החשוב ביותר של המאה, ולא בכדי. הרבה לפני הדיגיטציה, הנסון הצליח ליצור עולם של בובות, שעל אף שמפעילים רבים מאחוריהם, הרי שבקדמת הבמה תמיד רואים רק אותן, בעולם משלהן. קשה היום להבין עד כמה חדשנית ופורצת דרך הייתה ההמצאה הזאת.
הצלחת הדמויות שעיצב ויצר עבור “רחוב סומסום“, כמו גם שאיפתו לתת ביטוי להומור מעט יותר מורכב מזה שהתאפשר בתוכנית המיועדת לילדים (מתוחכמים ככל שיהיו), הולידה את הרעיון ל“מופע החבובות“, תוכנית טלוויזיה שעלתה לשידור ב-1976, רצה בהצלחה במשך חמש עונות, והולידה במקביל כמה סרטי קולנוע אהובים וסדרות-אחיות. “המופע של החבובות” התרחש כביכול על במת תיאטרון ומאחוריה, כשהכוכבים וצוות ההפקה הם בובות בדמות בעלי חיים (צפרדע, חזירה, דוב ועכברוש), יצורים לא מוגדרים לגמרי (גונזו), בני אדם (זוג המבקרים סטטלר ו-וולדורף), ולפעמים בני אדם של ממש, רצוי סלבריטיז בעלי חוש הומור (די אם נזכיר את אורסון וולס, מייקל קיין, ג'ון קליז, לייזה מינלי, פול סיימון, וינסנט פרייס, רוג'ר מור, פיטר סלרס, ג'ולי אנדרוז, אלטון ג'ון וסטיב מרטין). הפקות מפורסמות אחרות של הנסון היו סרטי פנטזיה דוגמת Dark Crystal מ-1982 והמבוך מ-86'.
שותפו לחזון החבובות היה פרנק אוז (לימים במאי מוערך של קומדיות דוגמת חנות קטנה ומטריפה, אין ואאוט, וגם הקול של יודה במלחמת הכוכבים), שהשאיל את קולו לכמה מהחבובות הבולטות, בהן מיס פיגי (שאישיותה, אומרים, גם היא בהשראתו של אוז) ופוזי הדוב. אחרי מותו של הנסון אמר עליו אוז: “הוא דמיין עולם בו דובים מספרים בדיחות, תרנגולות שרות, חזירים הם כוכבי קולנוע, וכל אלה יכולים לרכב על אופניים".
מה כל כך קסום בעולם הזה? מעבר להומור הבריא ולבידור החביב המיועד לכל המשפחה, אין ספק שלסידרה תרומה גדולה בפיתוח חמלה וסובלנות כלפי יצורי העולם, חיות ובני אדם. גם כשהנסון "עלה כיתה" עם החבובות, הרי שהעולם שיצר - גם אם היה מתוחכם יותר וחינוכי פחות - נשאר אנושי להפליא. קרמיט, הגיבור הירקרק של העולם הזה, הוא פילוסוף קטן, המתחבט בשאלות קיומיות כמו כולנו, וחבורת היצורים המקיפה אותו היא אספקלריה מרתקת ומטורללת של יצרים אנושיים, אינטראקציות חברתיות, רגשות סוערים וחיבוטי נפש.
הדרך לקולנוע הייתה טבעית. הסרט הראשון באורך מלא, שנעשה ב-1979, היה החבובות הולכים לקולנוע. אחריו באו תעלול החבובות הגדול (1981) והחבובות כובשות את מנהטן (1984). שלושה מתוך ארבעת הסרטים הבאים היו  אינטרפרטציות לסיפורים ידועים. כך קיבלנו את מזמור חג המולד של החבובות (על פי צ'רלס דיקנס), את החבובות באי המטמון (על פי רוברט ל. סטיבנסון),  ולאחרונה את החבובות בארץ עוץ (על פי פרנק ל. באום). באמצע היה גם את החבובות בחלל (1999), בו גונזו נחטף בדרכו לחפש אחר אבותיו בחלל החיצון.
סרטי החבובות הם לרוב מיוזיקלס, ממש לפי הספר, וככאלה הניבו כמה להיטים - "לא קל להיות ירוק", למשל. קרמיט יושב בביצה ופורט בעצב על בנג'ו היא אחת התמונות המפורסמות מחיי החבובות. כפי שהונהג עוד בימי הסידרה, גם הסרטים עמוסים בבדיחות אינטרטקסטואליות, בדרך כלל ברמה שתאפשר פיענוח מצד הצופים הילדים. ובכל זאת, גם הקהל המבוגר, זה שמטענו הקולנועי עשיר יותר, ישמח לגלות ב"אי המטמון" סצינת מחווה לאפוקליפסה עכשיו (מיס פיגי בתפקיד ברנדו), וב"ארץ עוץ" סצינה בה נשאל הקוסם אם הוא קרוב של פרנק אוז (עוץ=אוז באנגלית, למי ששכח). סוג זה של הומור היה מבדר יותר כשהיה נדיר יותר, קרי, בשנות השמונים. בעשור זה זכתה הפוסטמודרניות לעדנה רבה, מן הסתם בשל היותה הברקה טרייה יחסית. היום, כמעט כל סרט ילדים מתהדר בהומור הנובע ממודעות עצמית גבוהה ומהתכתבות עם טקסטים קולנועיים מז'אנרים שונים (שרק הוא דוגמה בולטת, אבל גם לבובספוג לא חסר), והתוצאה עלולה להיות טרחנית אם אתה אדם בוגר ושבע סרטי ילדים.
אם כך, צפייה מחודשת בסרטים ובכמה מפרקי הסידרה עלולה לגלות כי מה שנראה חדשני ואף חתרני כשנצפה לראשונה אי שם באייטיז, הוא היום תמים או צפוי מדי ולעתים אף מעט מייגע בנטייתו להסביר בדיחות הרבה מעבר לרמה הנחוצה. עם זאת, חשוב להדגיש, כי הדמויות עדיין מקסימות, מצחיקות ונוגעות ללב כשצריך, התפאורה והמוסיקה מושקעים מאוד, ואפילו חלק מהבדיחות עובדות (לא של פוזי כמובן). כלומר, רוב האספקטים עומדים בכבוד במבחן הזמן, וללא ספק יכבשו צופים בתולים, ובגדול. לזכותו של "החבובות בארץ עוץ", הפקת החבובות הרצינית האחרונה, ייאמר כי כן נשזרו בו כמה אלמנטים שובבים (לא דווקא ליהוקם של גיבורים שחורים; חושבני שאת זה יש לייחס לפוליטיקלי קורקטנס של היוצרים). הבולט בהם הוא הופעת האורח של קוונטין טרנטינו בתפקיד עצמו (סימן היכר נוסף של החבובות), כבמאי נלהב המנסה להפוך את הסיפור הנודע של "הקוסם מארץ עוץ" למרחץ דמים טרנטינואי. לצפייה ברגע מופלא עם טרנטינו, לחצו כאן.
ג'ים הנסון מת ב-1990 מסיבוך של דלקת ריאות, בסמיכות מוזרה למועד חתימת הסכם העברת הזכויות על רוב יצירותיו לחברת דיסני. הוא הותיר אחריו בית מלאכה שממשיך לייצר בובות וסרטים תחת ניצוחו של הבן, בריאן. לידיעת המעריצים, "פראגל רוק – הסרט" מתוכנן לצאת למסכים ב- 2007.


תמי בן-יהודה (22/05/06)

הנסון ויצירי דמיונו. המצאת המאה
החבובות. הכי אנושיות שיש 
קרמיט והבנג'ו. לא קל להיות ירוק
הנסון, קרמיט, פיגי ואוז
וולדורף וסטטלר. המבקרים
מינלי. סלבריטיז עם חוש הומור
החבובות בארץ עוץ. מיוזיקל לפי הספר
ארץ עוץ. מיס פיגי המכשפה
טרנטינו בארץ עוץ. פארודיה על עצמו
פראגל רוק. בקרוב הסרט
 
בלאק פריידי באוזן השלישית

הנחות, מבצעים. שלל תקליטים חדשים, אייטמים בלעדיים של RSD בשישי השחורכולל אליס אין צ'יינס

חדשים באוזן

תקליטים חדשים ומוחדשים. טייק א לוק . כאן בדיוק

האוזן קונה אוספים של תקליטים משומשים

התקליטים תופסים אצלך יותר מידי מקום בבית?
רוצה להיפטר מאוסף הוינילים, הדיסקים וסרטי הדי וי די שלך?
עובר דירה? עוזבת ת'עיר? האוספים הישנים שלך ימצאו אצלנו בית.
לפרטים

כתבו לנו YouTubeהאוזן השלישית בפייסבוקהאוזן השלישית בטלפון