14/08/2022
סרטים חדשים בספרייה
חדשים בלו-ריי
חדשים מתרוגמים
הוצאות מחודשות
סרטים ישראלים חדשים
הסרטים המבוקשים
אלבומים חדשים LP/CD
 1. Claypool/Lennon
 2. Dream Theater
 3. Steve Kilbey
 4. Tom Waits
 5. Bohemian Rhapsody
חדשים בג'אז באוזן
 1. Charles Mingus
 2. Alice Coltrane
 3. Charles Lloyd
 4. Aaron Parks
 5. The John Betsch Society
 • שתפו בפייסבוק
 • שתפו בטוויטר

צפייה משפחתית
החופש הגדול אכן גדול, השנה יותר מתמיד. לאלה שמחפשים בילוי עם הילדים במיזוג הביתי, הרי שבעה סרטי "לכל המשפחה", שגם מבוגרים לא יסבלו בהם

הורים יקרים! אם גם אתם תהיתם למה ומדוע כל סרטי החופש הגדול נראים אותו דבר ונשמעים אותו דבר (בשפת הדיבובית), ומטיפים לטף, שכמה טוב להיות חבר של מישהו "אחר" שיעזור לך בעת צרה  - הנה שבעה סרטים שיחזירו את הצבע ללחייו של המושג "סרט לכל המשפחה". מקצתם סרטי מבוגרים שידברו גם אל ילדים (מסעות גוליבר, הרפתקאות הברון מינכהאוזן), מקצתם עיבודים לספרי ילדים קלאסיים (היידי בת ההרים, אוליבר טוויסט) או מודרניים (מיליונים) ומקצתם סתם סרטים חביבים המביאים לטף עולם אחר (דומה) .
ועוד דבר חשוב - וחינוכי, אך אל נא תברחו: צפייה בסרט המיועד "לכל המשפחה" אין פירושו לתקוע את הילדים מול המסך ולנצל את אותו זמן איכות שהתפנה; מי שזהו זממו, טוב יעשה עם יצטייד בגרסאות מדובבות של וולט דיסני. הסרטים המומלצים כאן, אם בהיותם דוברי אנגלית ולא מתורגמים, אם משום שילדים רכים אינם הנמענים הראשיים של מקצתם (אל דאגה! אין בהם סצנות מין) מחייבים צפייה אקטיבית ומתווכת (עם בני חמש עד עשר). צפייה שכזו, נדגיש, אין מטרתה להפוך את ההורה למתורגמן סימולטני אלא למעין סייע-צפייה. סייע כזה, שדי לו באנגלית בסיסית, יעניק הסברים כלליים, יפנה את תשומת הלב הצעיר לפרטים חשובים (ולשאלות העולות מן הסרט), וישתמש בשלט על מנת לקצר סצנות ארוכות או קשות לצפייה לטפו הפרטי. זו חוויית צפייה אחרת, אבל אפשר שתגלו כי מספקת ביותר. בכל מקרה, אף אחד מבין הסרטים המובאים כאן אינו אלים או מפחיד יותר מהארי פוטר – ומרביתם מעניינים ומורכבים ממנו פי כמה.
נפתח בעיבודים לשתי יצירות קלאסיות שתחכומן עשוי לחלוף מעל ראשי הילדים ועם זאת יש בהם אקשן מספיק לארבעה סרטים לפחות.
הראשון הוא מסעות גוליבר (ארה"ב 1996 , ללא תרגום)  עיבוד מרשים ומתוחכם של צ'ארלס סטרידג' לרומן הסאטירי של ג'ונתן סוויפט ובו לא רק ארצות הגמדים והענקים המוכרות מגרסאותיו הילדותיות של הרומן, אלא שלל ארצות מוזרות (אי מעופף של מאמינים במדע, ארץ הנצח, ארץ הסוסים) ושאלות על טבע האדם. הורים שאפתנים מוזמנים לקנח את הצפייה בת שלוש השעות (העוברות במהירות) בדיון בשאלות של מוסר, אחרים יסתפקו בהרפתקאות, באפקטים, ובהזדהות עם גוליבר (טד דנסון), המוצג כאן כמואשם באי-שפיות ונכלא (עם שובו ממסעותיו) בבית משוגעים (קחו בחשבון כמה סצנות קודרות). סרט מרהיב ומאתגר לחשיבה.
עליז ממנו ולוקח עצמו פחות ברצינות הוא הרפתקאות הברון מינכהאוזן (בריטניה 1988, ללא תרגום) - פנטזיה מוטרפת, מעוצבת לעילא, ואפופת הומור שחור, מבית היוצר המקורי תמיד של טרי גיליאם (ברזיל). הברון הגוזמאי, איש המאה ה-18 מינכהאוזן, מגולל את עלילותיו המופרכות, שבעטיין הכריז הסולטן התורכי מלחמה על ארצו. בין שאר הסצנות המפורסמות: ההתערבות עם הקיסר, הטיסה על גב כדור-תותח והירידה מן הירח בחבל. סלפסטיק אינטליגנטי, דיאלוגים ברמה גבוהה, וכמה שחקנים מעולים (אוליבר ריד, רובין וויליאמס, אומה ת'ורמן וגם שרה פולי הצעירה, שהתחילה שם את הקריירה המזהירה שלה). עם זאת, בצפייה עם ילדים מומלץ לחלוף במהירות על הביקור אצל מלך הירח, וויליאמס  (הסצנה מתישה ומעט מינית).
הרפתקאות מציאותיות יותר, ומציאות אפלה במיוחד, מוצעים בעיבודו המעולה של רומן פולנסקי לאוליבר טוויסט  (בריטניה/צרפת/איטליה 2005, ללא תרגום). בן קינגסלי נפלא כפייגין, ראש כנופיית הילדים-כייסים, וגם הילד המשחק את אוליבר מוצלח מאוד. בראיון המצורף, מספר פולנסקי כי בין שאר מניעיו לעבד את היצירה עמד גם הרצון ליצור סרט לילדיו, כלומר, סרט "לכל המשפחה" –  כפי הנראה הפולנסקים הקטנים כבר מחוסנים בפני מראות קשים אשר כמותם יש בסרט לא מעט (רצח, רעב, בית-סוהר, והכל בסגנון ריאליסטי), אבל גם לא מעט הפוגות קומיות של הומור דיקנסי שנון (וגרדומי). עדיין, בשל אופיו הריאליסטי של הסרט, מומלץ לילדים עמידים. האחרים יוכלו לצפות במחזמר המקסים לכשעצמו, זוכה האוסקרים אוליבר (בריטניה 1968, תרגום לעברית), אבל גם כאן אפשר לחסוך מן הילדים את סצנת הרצח.   מי שחושש להפגיש את ילדיו עם יתמות הארד-קור נוסח אוליבר טוויסט יוכל להתחיל עם היידי בת ההרים (Heidi בשמו המקורי, בריטניה 2005, ללא תרגום) עיבוד יפה, הגון ומרגש, בסגנון בי-בי-סי קלאסי, לספרה של יוהנה ספירי. היידי, היתומה השובבה, ממיסה אל לבו של סבה הקשוח (מי אם לא מקס פון סידוב המרשים) ומביאה מזור לקלארה הנכה. האלפים פוטוגניים ביותר, הילד הרועה, פטר, נחמד מאוד. ובעצם, כולם נחמדים מאוד, חוץ מאישה אחת מרירה (ג'רלדין צ'אפלין) שמפחדת מחתלתולים.
יתומים עכשוויים, שלא נראים כמו יתומים (ויודעים לנצל את יתמותם כדי לקבל ממתקים) הם גיבוריו של מיליונים (בריטניה 2004, תרגום לעברית) סרט קולי-מתוק (קיים שילוב כזה) ומקורי של דני בוייל (טריינספוטינג) . מדובר באגדה בת זמננו, יותר מזה – סיפור מוסר! - על שני אחים, יתומים מאם, שמוצאים תיק מלא מזומנים משוד בנק, רגע לפני שאנגליה עוברת ליורו.  הגדול בעד לבזבז, הקטן – שיש לו דיבור עם קדושים נוצריים - בעד לתרום לצדקה. העניינים מסתבכים כשהשודד עולה על עקבותיהם. בימוי סוחף, שימוש מלהיב בצילום-אנימציה, והרבה חום אנושי.
יתום אחרון חביב (מתייתם כרבע שעה מתחילת הסרט) הוא גיבורו הבלונדיני של דומה (ארה"ב 2005, תרגום לעברית), סרטו של קרול באלארד (לעוף כל הדרך הביתה - אגב, עוד סרט יפה ביותר על יתומה) על ילד דרום-אפריקני, המגדל חיית מחמד לא שגרתית – צ'יטה – ובכלל, חי חיים מגניבים בחווה מדברית, עד שאבוי – אביו הטוב מת מסרטן והוא נאלץ לעבור לעיר עם אמו ולהיפרד מידידו הטוב. לשמחת הצופים, לפני כן מזומנות לשניים הרפתקאות רבות (מסע על אופנוע במדבר, חציית נהר שורץ תנינים וכו'). יש גם ערכים חינוכיים (חבר אחר) ונופים נאשיונל-גיאוגרפיים. אמריקני מאוד ועדיין, נעים לצפייה (ומסעיר לילדים).
ולסיום – לא קלאסי, לא אנגלי, קצת שטאנצי ומוביל, כנהוג בימינו, אל מסר חינוכי ("המשפחה מעל הכל") ואף על פי כן, גם המבוגרים יוכלו למצוא בו חן ואירוניה. כזהו ספיי קידס ( ארה"ב 2001) סרטו של רוברט רודריגז (אל מריאצ'י/ דספרדו) על זוג מרגלים בינלאומיים, שהחליטו לפרוש לפנסיה מוקדמת על מנת להקים משפחה, וחוזרים ומסתבכים בצרות ההופכות גם את ילדיהם למרגלים. מן משפחת סופר-על לא-מצוירת, המתברכת באנטוניו בנדרס כאבא ובמגוון פטנטים שלא היה מבייש את ג'יימס בונד. הרבה אקשן. הרבה אפקטים. הפעם הילדים ייהנו יותר, ואף יוכלו, אם עייפתם ודרושה לכם הפסקה, לצפות לבדם בגרסה המדובבת-רע. שהם סמיט (21/08/06)

מסעות גוליבר. שאלות על טבע האדם
מינכהאוזן. פנטזיה מוטרפת
אוליבר טוויסט. מציאות אפלה
אוליבר, המחזמר. לעמידים פחות 
היידי. ממיסה את הלב
מיליונים. קולי וגם מתוק
דומה. יתום עם צ'יטה
ספיי קידס. סופר על לא מצוירת
 
בלאק פריידי באוזן השלישית

הנחות, מבצעים. שלל תקליטים חדשים, אייטמים בלעדיים של RSD בשישי השחורכולל אליס אין צ'יינס

חדשים באוזן

תקליטים חדשים ומוחדשים. טייק א לוק . כאן בדיוק

האוזן קונה אוספים של תקליטים משומשים

התקליטים תופסים אצלך יותר מידי מקום בבית?
רוצה להיפטר מאוסף הוינילים, הדיסקים וסרטי הדי וי די שלך?
עובר דירה? עוזבת ת'עיר? האוספים הישנים שלך ימצאו אצלנו בית.
לפרטים

כתבו לנו YouTubeהאוזן השלישית בפייסבוקהאוזן השלישית בטלפון