14/08/2022
סרטים חדשים בספרייה
חדשים בלו-ריי
חדשים מתרוגמים
הוצאות מחודשות
סרטים ישראלים חדשים
הסרטים המבוקשים
אלבומים חדשים LP/CD
 1. Claypool/Lennon
 2. Dream Theater
 3. Steve Kilbey
 4. Tom Waits
 5. Bohemian Rhapsody
חדשים בג'אז באוזן
 1. Charles Mingus
 2. Alice Coltrane
 3. Charles Lloyd
 4. Aaron Parks
 5. The John Betsch Society
 • שתפו בפייסבוק
 • שתפו בטוויטר

דברים טובים באים בשלשות
או רביעיות, חמישיות ולפעמים אפילו 14 בבת אחת - מספר הסרטים במארז החגיגי, שלא לומר אימתני, של אלפרד היצ'קוק. כל מה שרציתם לדעת על מארזי סרטים

אם להסתמך על נתוני המכירות של החגים האחרונים, מארז די.וי.די הוא הספר הבא. נכון לימים אלה, המתנה החמה ביותר בקרב בני ישראל היא די.וי.דים, במיוחד כאלה המצויים בתוך קרטון. יענו, מארזים.
מארזי די.וי.די באים בשלל תימות. הידועות ביותר הם סדרות הטלוויזיה, אך באלה דשנו לאחרונה מספיק. מארזים חגיגיים יותר הם אלה של במאים או שחקנים, או של סדרות סרטים (טרילוגיות, קוואדרולוגיות ואף קווינטולוגיות, בהנחה שזו מילה). חוץ מהעובדה שמארז הוא באמת מתנה יפה – מעין "כל כתבי" בגרסה דיגיטאלית -  המארזים הטובים מספקים הזדמנות לבחון יצירה בקונטקסט. בדרך כלל הקונטקסט הוא מכלול יצירתו (ואם לא מכלול, הרי שפרקים נבחרים מכלל יצירתו) של במאי או שחקן מסוים – חומר מצוין למחשבה, השוואה ומציאת החוטים המקשרים. בין מארזי הבמאים, חדשה על המדף, וחגיגית במיוחד, היא קופסתו של בילי וויילדר. זו כוללת תשעה סרטים קלאסיים בבימויו ו/או בתיסרוטו, החל בעד התביעה (1957), דרך חמים וטעים, הדירה, אחת, שתיים, שלוש, אירמה לה דוס, Kiss Me Stupid, אוונטי!, The Fortune Cookie, ו-The Private Life of Sherlok Holmes. יש שיטענו שהרשימה חסרה כמה יצירות מופת נוספות של ווילדר דוגמת Lost Weekend או שדרות סנסט המוקדמים יותר, אבל ללא ספק תשיעייה זו מדגימה היטב את רוחב הספקטרום של הבמאי הגאון, שהיטיב לייצר קומדיה רומנטית שנונה, מותחן אפלולי או דרמת בית משפט באותה מידה של כשרון. כבונוס, אפשר גם לראות פרקים נבחרים משיתוף הפעולה בין וויילדר וג'ק למון, אחד משיתופי הפעולה הפוריים והיצירתיים בתולדות הקולנוע.
אלפרד היצ'קוק קוטף בקלות את תואר אלוף המארזים עם ארבעה תוצרת הארץ ושניים תוצרת חוץ. הראשון מבין החו"ליים מוקדש לסרטיו המוקדמים, והאחר - Alfred Hitchcock: The Masterpiece Collection – הוא המקיף ביותר, עם 14 סרטים במהדורות מיוחדות, הכוללות שלל בונוסים וספרון בן 36 עמודים. בין הסרטים במארז זה מצויים גם ורטיגו, פסיכו, החבל, חלון אחורי, פרנזי והציפורים. עוד באגף הקלאסי מצויים ג'ון פורד, שזכה לקופסה מחומשת שכוללת לאו דווקא את מערבוניו, כך שמצויים בה מרי מלכת סקוטלנד והפטרול האבוד המוקדמים שלו לצד Cheyenne Autumn מ-1964. ופרנק קפרה (קופסה מרובעת ומתורגמת בחלקה, עם אלו חיים נפלאים, מר סמית' הולך לוושינגטון, הן לא תיקחהו עמך וזה קרה לילה אחד). לרשימת מארזי הבמאים הקלאסיים ישורבב גם מארזו של טנסי וויליאמס, שהוא אמנם מחזאי, אבל ראוי להיכלל בזכות מארז משושה הכולל, בין השאר, את חשמלית ושמה תשוקה, חתולה על גג פח לוהט וציפור הנעורים המתוקה.
על הבמאים האירופאיים שזכו להיארז בהידור נמנה את וורנר הרצוג, בעלים גאה של שני מארזים (אחד מהם מוקדש ליצירותיו המשותפות עם קלאוס קינסקי, עוד שיתוף פעולה שראוי לחזור ולדון בו, ולתמוה נוכח מופרעויותיו), ואת רומן פולנסקי עם מארז משולש, ובו שלושת צעדיו הראשונים (והענקיים) בקולנוע: סכין במיםרתיעה, ומבוי סתום.
במאי אמריקאי שסרטיו נושאים ארומה אירופאית הוא ג'ון קסווטס, שקיבל מחברת קריטריון קופסה ובה חמישה מהגדולים בסרטיו, שסללו את הדרך לקולנוע האינדיפנדנט: אשה תחת השפעה, Shadows, ליל הבכורה, בעלים, Killing of a Chinese Bookie ו- Faces. כן כלול במארז סרט תיעודי על יצירתו.
על מארזי במאים תוצרת הארץ (היינו, הכוללים תרגום בעברית) ניתן למנות את סטנלי קובריק, דיוויד ליינץ', לארס פון טרייר (שבמארז שלו נכלל רכבות לילה, שנחשב בעיני רבים כגדול בסרטיו, ולא ניתן לרכישה עם תרגום מחוץ למארז), את מל ברוקס, ספייק לי, פליני, קורוסאווה (2 מארזים), טקאשי קיטאנו, סרג'יו ליאונה עם טרילוגיית “איש ללא שם” (בעבור חופן דולרים על המשכיו), צ'רלי צ'פלין (שניים) והאחים כהן עם קופסה משתלמת ביותר, הכוללת ארבעה סרטים: ביג לבובסקי, רציחות פשוטות, הקפיצה הגדולה ואכזריות בלתי נסבלת. שוב נזכיר את היצ'קוק, שכאמור זכה לארבעה מארזים מחומשים הכוללים בסך הכל 20 סרטים וסרט תיעודי אחד, כולם מתורגמים לעברית.
בסקציית השחקנים שולטים המארזים תוצרת חוץ. נכללים בה בעיקר מארזים נאים וחגיגיים  המוקדשים לשחקנים קלאסיים דוגמת ג'יימס סטיוארט, דוריס דיי, ג'יין מנספילד, ג'ינג'ר ופרד וריטה הייוורת'. מארזי השחקנים החו"ליים תוצרת הארץ (מתורגמים) כוללים את ברברה סטרייסנד, המפרי בוגארט, האחים מרקס (להם שני מארזים), מרילין מונרו וג'יימס דין, שקופסתו כוללת את שלושת סרטיו בתוספת סרט דוקומנטרי. בהמשך להוצאה המחודשת של סרטי אודרי הפבורן, רואה אור כעת מארז, המאגד את חמשת הגדולים בכיכובה של מי שהפכה את הצירוף הקומי-רומנטי לכדי אמנות גדולה: ארוחת בוקר בטיפאני, נוצצים בפריז, פנים מצחיקות, סברינה וחופשה ברומא.
מהצד הישראלי נמנה את הבמאי אבי נשר עם מארז חדש הכולל את הלהקה, זעם ותהילה וסוף העולם שמאלה; את עמוס גיתאי עם שני מארזים הכוללים את קדוש, כיפור, ברלין ירושלים, זכרון דברים ועוד; את אפרים קישון עם השוטר אזולאי, תעלת בלאומילך, סאלח שבתי, ארבינקא והשועל בלול התרנגולות; ובל נשכח את מארזי תקומה ועמוד האש, הכוללים את פרקי סדרות התעודה המפורסמות בשתי מהדורות: אירופית (בעברית) ואמריקאית (באנגלית).
נזכיר גם מארזי סדרות סרטים, למשל טרילוגיית בחזרה לעתיד (המהדורה הישראלית המתורגמת או האנגלית המשופרת עם ים תוספות), השלישייה הוותיקה של מלחמת הכוכבים, שלישיית מקס הזועם, שלושת סרטי הסנדק, שלושת סרטי מת לחיות, ועוד ועוד, עד המארז המרשים, לאספנים כבדים: מזוודת ג'יימס בונד הכוללת את כל 20 סרטי ג'יימס בונד במהדורות מיוחדות וכפולות.
נסיים את הסקירה במארז שווה ביותר וללא ספק מתנה שתקלע לטעמם של רבים: האנתולוגיה של הביטלס, שהיא קופסה בת חמישה די.וי.דים ובה סרטים תיעודיים וקליפים מוסיקליים (נדירים בחלקם) של הלהקה ששינתה את פני הפופ.
תמי בן-יהודה (24/10/06)

וויילדר ולמון. החוטים המקשרים
המארז של היצ'קוק. המקיף ביותר
קופסת וויליאמס. למרות שהוא לא במאי
קינסקי והרצוג. שני מופרעים מארז אחד
מארז קסווטס. חמישה מהגדולים
רכבות לילה. מתורגם רק במארז 
הפבורן. מארז חדש קומי-רומנטי
אחד מחמישה במארז קישון
 
בלאק פריידי באוזן השלישית

הנחות, מבצעים. שלל תקליטים חדשים, אייטמים בלעדיים של RSD בשישי השחורכולל אליס אין צ'יינס

חדשים באוזן

תקליטים חדשים ומוחדשים. טייק א לוק . כאן בדיוק

האוזן קונה אוספים של תקליטים משומשים

התקליטים תופסים אצלך יותר מידי מקום בבית?
רוצה להיפטר מאוסף הוינילים, הדיסקים וסרטי הדי וי די שלך?
עובר דירה? עוזבת ת'עיר? האוספים הישנים שלך ימצאו אצלנו בית.
לפרטים

כתבו לנו YouTubeהאוזן השלישית בפייסבוקהאוזן השלישית בטלפון