14/08/2022
סרטים חדשים בספרייה
חדשים בלו-ריי
חדשים מתרוגמים
הוצאות מחודשות
סרטים ישראלים חדשים
הסרטים המבוקשים
אלבומים חדשים LP/CD
 1. Claypool/Lennon
 2. Dream Theater
 3. Steve Kilbey
 4. Tom Waits
 5. Bohemian Rhapsody
חדשים בג'אז באוזן
 1. Charles Mingus
 2. Alice Coltrane
 3. Charles Lloyd
 4. Aaron Parks
 5. The John Betsch Society
 • שתפו בפייסבוק
 • שתפו בטוויטר

זכרון ותעתוע

לרגל יום השואה אנחנו שבים ומביאים רשימה של סרטים מהעשור האחרון המנסים להתמודד עם זוויות שונות ומורכבות של הנושא, מ“הנער בפיג'מת הפסים” ועד “הנאצים”, סדרה תיעודית של הבי.בי.סי 

ערן קידר (12/04/18)

בניסיון להבין את זוועות הנאצים בתקופה שלפני מלחמת העולם ובעיקר במהלכה, עמלו קולנוענים רבים בששים השנים האחרונות במתן ייצוג נרטיבי, ויזואלי ואינטלקטואלי לזוועות הללו, כפי שהן משתקפות מהמחקר ההיסטורי ומהזיכרון האישי. בין אם בפורמט עלילתי, דוקומנטרי או אקספרימנטלי – שאפו יוצרי הקולנוע השונים לא רק לאזכר את המאורעות לבל יישכחו, אלא גם לנסות ולהסביר את השתלשלות האירועים שהובילו להשמדה המונית של יותר מששה מיליון יהודים, כמעט שני מיליון צוענים ועוד מיליונים מבני עמים אחרים, פעילים פוליטיים שהתנגדו למשטר הנאצי, הומוסקסואלים, בעלי פיגור שכלי, נכים ושאר בני המין האנושי, שלא ענו לדרישות אידיאולוגיית הגזע של היטלר.
לפניכם שורה ארוכה של סרטים שהופקו, פחות או יותר בעשר השנים האחרונות – הפקות עלילתיות (קולנועיות וטלוויזיוניות) ודוקומנטריות, מאת יוצרים ישראלים ובינלאומיים – המתחלקים לשתי קטגוריות עיקריות: הקבוצה הראשונה עוסקת בייצוגים של חוויית השואה - הסיפורים מהגטאות, ממחנות הריכוז וממקומות המחבוא. כמו כן מצויים שם סרטים שעוסקים בהתמודדות של הניצולים עם החיים שאחרי הטראומה, עם זיכרון השואה האישי והקולקטיבי ועם ההשפעה של הזיכרון על בני הדור השני והשלישי לניצולים.
הקבוצה השנייה מתמקדת במשטר הנאצי, באידיאולוגיה הנאצית, בחיים תחת הרייך השלישי ובדמויות המפתח שאחראיות ליישום הרעיונות הנאציים – בראשם אדולף היטלר. ראוי לציין, שאחת ההתפתחויות הגדולות בתחום הזה בקולנוע העולמי בכלל והגרמני בפרט, היא העיסוק המעמיק יותר באישיותו של מי שהגה את הנציונל-סוציאליזם, בניסיון להבין כיצד בני אדם מסוגלים לבצע פשעים כל כך חמורים ובקנה מידה פוליטי שאין לו מתחרה בהיסטוריה המודרנית.השואה והוויית הניצולים
סרטים עלילתיים:


ללא גורל
ללא גורל

הנער בפיג'מת הפסים
אביו של ברונו מקבל משימת פיקוד חדשה, וברונו בן ה-8 מגיע עם שני הוריו לגור בווילה ליד גדר המחנה. מעבר לגדר הוא רואה ילד עם פיג'מת פסים. הזוועה מנקודת מבט תמימה, בסרטו של מרק הרמן.


ללא גורל
עיבוד לספרו האוטוביוגרפי של זוכה פרס הנובל, אימרה קרטש, ובמרכזו נער יהודי-הונגרי מבודפשט, שנקרע מביתו ומושלך לתוך הגיהינום הקשה לתיאור של מחנה הריכוז בוכנוולד. במאי: לאיוש קולטאי.


הזייפנים
סיפורו של אסיר במחנה ריכוז בעל כישורים מיוחדים בזיוף כסף, שהנאצים מנצלים כדי להוציא לפועל תכנית לרושש כלכלית את בעלות הברית. סרטו של סטפן רוזוביצקי האוסטרי, זוכה האוסקר לסרט הזר.


רסיסים
סרטו של ג'רמי פודזווה הנע בין עבר והווה עם סיפורו של ילד שבורח בפולין ליערות, ניצל על ידי ארכיאולוג יווני, ובהווה מתמודד עם הטראומה ובעיקר עם רוחה של אחותו. גם איילת זורר במשתתפים.


סוד
סרטו של קלוד מילר, ובמרכזו משפחה יהודית צרפתית בשנים שאחרי המלחמה. פרנסואה הקטן מרגיש שהוא מאכזב את הוריו הספורטיבים בהיותו חלשלוש, וממציא לעצמו אח דמיוני. עם התבגרותו הוא נחשף לסוד הגדול שהוריו הסתירו ממנו לגבי גורל משפחתם במלחמה.


ספר שחור
פול ורהובן חוזר לביים בהולנד, דרמה תקופתית על יהודייה שמצליחה לברוח מגורל משפחתה שמצאה את מותה, מתחברת למחתרת ההולנדית ומקבלת על עצמה משימת פיתוי קצין נאצי.


The Relief of Belsen
דרמה בריטית על שחרור מחנה ברגן- בלזן, ועל ניסיונה של קבוצה קטנה של רופאים ואחיות להחזיר לחיים את אלפי האנשים על סף מוות שנמצאו שם כשנכנס הצבא הבריטי למחנה.


חנושק'ה
דרמה של נורית קידר המשחזרת את סיפורה של חנק'ה אברוצקי, שהתחבאה במנזר כילדה קתולית והתידדה עם כומר, שלימים הפך לאפיפיור יוחנן פאולוס השני.


הכל מואר
הכל מואר

הכל מואר
סרטו של ליב שרייבר, לפי הרומן המצליח של ג'ונת'ן ספרן פוייר על בחור יהודי שיוצא לאוקראינה כדי למצוא את האישה שהצילה את סבו בתקופת מלחמת העולם השנייה.


Nina's Journey
הבמאית לנה איינהורן מביאה את סיפורה האמיתי של אמה, נינה ריימיק, ששרדה חמש שנים בגטו ורשה, ועקרה לשבדיה עם תום המלחמה. דרמה מלווה בחומרי ארכיון ובוויס-אובר של נינה האמיתית.


Ninth Day
הבמאי פולקר שלנדורף מביא את סיפורו האמיתי של האב הנרי קרמר, ששהה באגף אנשי הדת של דכאו, קיבל חופשה של תשעה ימים לרגל מותה של אמו, אך בו זמנית נדרש לפעול למען הכיבוש הנאצי בקרב אנשי הכנסייה.


Pornography
שלושה חברים בבית בכפר בפולין הכבושה. בתוך נרטיב קטוע ואימפרסיוניסטי משרטט הבמאי יאן יאקוב קולסקי קוים להבנת עולם הפנטזיות האנושיות, הרגשיות והמיניות, תחת המכבש של אלימות המלחמה ואימת השואה.


חשבון נפש
מלאני (סוזן סרנדון), ניצולת שואה, חיה עם בעלה המבוגר (כריסטופר פלאמר) ולא יכולה להשתחרר מהזכרונות. מפגש עם שני אנשים מעברה יריח אותה להתמודד עם מה שהיה. גם גבריאל בירן ומקס פון סידוב משתתפים בסרטו הדרמתי של פאולו ברזמן.


Out Of The Ashes
דרמה של ג'וזף סרג'נט בכיכובה של כריסטין להטי המביאה את סיפורה האמיתי של ד"ר גיזלה פרל, ששרדה את אושוויץ בתור מנהלת מרפאת הנשים של המחנה.


בחזרה למחנה בירקנאו
מרים חוזרת לאושוויץ להתמודד עם רגשות האשם הנוראיים שלה לגבי מותו של חברה. במקום היא פוגשת את אוסק, נכדו של קצין SS והשניים למדים זה מזה להתמודד עם ההיסטוריה והמטענים שהיא מותירה. סרטה של מרסלין לורידן איבנס הוא סיפורה האישי.


La Finestra di Fronte
קשר מורכב נוצר בין בחורה צעירה וטרודה לבין ניצול שואה, בסרטו של הבמאי הטורקי הגולה פרזאן אוזפטק. זוכה שישה פרסי "האוסקר האיטלקי", כולל לסרט הטוב ביותר ולשחקנים הטובים ביותר.


אמן
אמן

אמן
ניסיונם של קצין אס.אס וכומר ישועי להביא את הכנסייה להכיר בהשמדת היהודים ולצאת נגדה. סרטו של קוסטה גאברס, המבוסס על מחזהו הידוע של רולף הוכהוט, “ממלא המקום“.


מר בטיניול
בפריס הכבושה מוצא מר בטיניול שלושה ילדים יהודים ומחליט להסתיר אותם ואף לסייע להם להגיע לשוויץ. ז'אן פול רוב זכה בפרס הסזאר על הופעתו בסרטו של ז'ראר ז'ונו.


הפסנתרן
סרטו של רומן פולנסקי, זוכה "דקל הזהב" בפסטיבל קאן 2002, על קורותיו של הפסנתרן ולאדיסלב שפילמן, ששרד את השואה בגיהינום גטו ורשה. אדריאן ברודי בתפקיד הראשי.


Master Of The Game
מותחן פסיכולוגי אפקטיבי על ארבעה קצינים גרמנים במלחמת העולם השנייה, המוציאים להורג בדם קר שלושה אסירים. את הרביעי הם משאירים בחיים כדי להתעלל בו עוד קצת, אבל הוא, בתחכומו, מציע להם לשחק אתו משחק קטן שבו יצליח להוכיח את עליונותו הגזעית.


Perlasca: The Courage Of A Just Man
דרמה המביאה את סיפורו האמיתי של ג'יורג'יו פרלאסקה, סוחר בקר מפאדואה, שב-1943 הצליח לשכנע את אנשי השגרירות הספרדית בבודפשט לאשר את מעמדו כקונסול, על מנת שיוכל לעזור בהצלתם של יהודי העיר. ב-1989 הוא הוכר כחסיד אומות העולם.


Varian's War
סיפורו של השינדלר האמריקאי, העיתונאי ואריאן פריי (וויליאם הרט), שבמהלך שנות מלחמת העולם השנייה, הציל יותר מאלפיים יהודים ואמנים מצרפת תחת משטר וישי, וביניהם הציירים מארק שאגאל ומקס ארנסט, ההוגה חנה ארנדט, והסופרים היינריך מאן ופרנץ וורפל.


התקוממות
התקוממות

התקוממות
סיפור ההתקוממות של האסירים היהודים בגטו ורשה ב- 1943. מיני סדרה אמריקאית בכיכובם של לילי סוביצקי, האנק אזריה, דיוויד שווימר, דונלד סתרלנד, ג’ון וויט ומילי אביטל.


החוב
סרטו של אסף ברנשטיין על שלושה אנשי מוסד, ששנים ארוכות אחרי שיצאו למשימה ללכוד את “הקצב מטרבלינקה” מגלים שהאיש חי ומחליטים להשלים את מה שלא סיימו אז. רימייק הוליוודי בדרך.


אנה פרנק
מיני-סדרה המביאה את סיפורה של אנה פרנק, לא רק בשנות המחבוא, כי אם הסיפור המלא, כולל הילדות שלפני, והסוף הנורא באושוויץ. עם בן קינגסלי כאביה, אוטו פרנק.


עד קצה האמונה
דרמה של יורק בוגייביץ' על ידידות אמיצה בין ילד יהודי (היילי ג'ואל אוזמונט) בעל חזות נוכרית (שיער בהיר ועיניים כחולות) לבין כומר (ווילם דפו), המנסה להציל אותו.


Haven
עיתונאית אמריקאית (נטאשה ריצ'רדסון) מלווה אלף פליטי שואה ליישוב מחדש בארצות הברית, ונעשית מעורבת בניסיון לעזור להם במקומם החדש, בין סבך הבירוקרטיה לדעות הקדומות.


יעקב השקרן
דרמה בכיכובו של רובין וויליאמס על ג`ייקוב היים, בעל בית קפה יהוד בגטו ורשהי, שממציא חדשות על התקדמותן של כוחות בנות הברית וניצחונם נגד הנאצים, כדי לעודד את דרי המקום. ניצחון הרוח.


סאנשיין
שלושה דורות במשפחה יהודית הונגרית אחת, בסרטו של אישטוון סאבו, שעוסק בשאלות של זהות דתית ולאומית, דרך פריזמת המאה העשרים בכלל ומלחמת העולם השנייה בפרט. עם רייף פיינס.


Devil's Arithmetic
זוכה פרס האמי לסרט ילדים, מתאר את נסיעתה בזמן של נערה יהודיה בת זמננו, הישר לתוך זוועות מחנה הריכוז בשנות ה-40. קירסטן דאנסט בתפקיד הראשי.


אזור אפור
סרטו של טים בלייק נלסון מביא את סיפורו של ניסיון המרד היחיד באושוויץ שיזמה מנהיגות אמיצה של אסירים יהודים שסירבו לצעוד בהכנעה לתאי הגזים. עם סטיב בושמי והארווי קייטל.


רכבת החיים
רכבת החיים

רכבת החיים
סרטו של ראדו מיכאליאנו, במאי יהודי-רומני, נעשה במקביל לסרטו המצליח של רוברטו בניני, “החיים יפים“. שוטה הכפר עולה על רעיון גאוני כיצד יימלט כפר שלם מהנאצים. מבט קומי על נושא טראגי.


החיים יפים
סרטו המצליח של רוברטו בניני, זוכה האוסקר לסרט הזר הטוב ביותר, ובמרכזו אב ובן הנשלחים למחנה ריכוז, שם האב, שרוצה להגן על בנו הקטן מזוועות הנאצים, מעמיד פנים כאילו שהותם במחנה אינה אלא משחק נושא פרסים.


האי ברחוב הציפורים
נער מתחבא לבדו בגטו ומדמיין את עצמו כרובינזון קרוזו בדרמה המרגשת לפי ספרו הנפלא וזוכה הפרסים של אורי אורלב.


לשוב הביתה
סרטו המרגש של הבמאי האיטלקי פרנצ'סקו רוסי מביא את סיפור מסעו של הסופר הגדול פרימו לוי, משחרורו ממחנה ההשמדה באושוויץ ועד חזרתו לאיטליה, מולדתו. ג'ון טורטורו בתפקיד הראשי.


הבן של שאול
דרמה הונגרית עוצמתית, זוכת פרס האוסקר לסרט הזר, המספקת פרספקטיבה ייחודית על החיים במחנה הריכוז דרך התמקדות כמעט קלאסטרופובית באדם אחד שמנסה לשרוד בגיהנום.


פרז הצעיר
סיפורו האמיתי של ויקטור פרז, יהודי תוניסאי שהיה מתאגרף אלוף בשנות השלושים ואסיר של הנאצים בשנות המלחמה, עת נשלח לאושוויץ ואולץ להתאגרף לשעשועם של הנאצים.


הרופא הגרמני
מותחן פסיכולוגי ארגנטינאי שמנסה לעקוב אחר חייו של יוזף מנגלה בדרום אמריקה, לאחר שברח מגרמניה בתום המלחמה.


הווית הניצולים
סרטים דוקומנטרים:


פיצה באושוויץ
דני חנוך, “בוגר אושוויץ“ כפי שהוא מכנה את עצמו, לוקח את שני ילדיו למסע אל מחוזות ילדותו ולמקום שבו התחילה הזוועה הפרטית שלו. סרטו של משה צימרמן הוא סיפור על משפחה סוערת, שמתמודדת באומץ רב עם המטען העצום שלנצח תישא על כתפיה.


הוגו 2
כמעט 20 שנה אחרי סרטו הראשון על אביו, יאיר לב חוזר לצלם את האיש ההולך ומזקין, ושוב נעזר במצלמה כדי לנסות ליצור קשר עם הניצול המסוגר והנוקשה. דור שני מול דור ראשון בסרט מטלטל על הקושי לתקשר.


אושוויץ: הנאצים ו
אושוויץ: הנאצים ו"הפתרון הסופי"

אושוויץ: הנאצים ו"הפתרון הסופי"
דוקומנטרי מרתק של ה-BBC על השתלבותו של מחנה הריכוז הדרקוני בתוכנית הכללית של היטלר להשתלט על המזרח ולפתור את העולם מהיהודים. חומר ארכיוני, שחזור דרמטי וראיונות עם עדים.


האמנות משחררת
סרטם של סולו אביטל ואדם הורביץ מביא גלריה של טיפוסים שונים מברלין, ישראלים וגרמנים, אמנים ופוליטיקאים, החושפים את יחסם המורכב לשואה, לישראל, לרגשות האשמה, לזיכרון לחופש, לברלין, לאמנות, להורים ולשפה.


Hiding And Seeking
תעודה על מנחם באום, יהודי חרדי מניו-יורק, הלוקח את רעייתו ואת ילדיו, הלומדים בישיבה בישראל, למסע בפולין, בחיפוש אחר האיכרים הקתוליים שהחביאו את בני משפחתו. אנושיות החוצה גבולות דתיים.


החומר האפור
רצף של עדים מהכפר פונאר שבליטא, ניצולים ובעיקר תושבי המקום, משחזרים את רצח עשרות אלפי היהודים שהתרחש בפאתי הכפר. תעודה מזעזעת של לימור פנחסוב וירון כפתורי.


Steal A Pencil For Me
Steal A Pencil For Me

Steal A Pencil For Me
הבמאית מישל אוחיון מביאה תעודה על סיפור אהבה משולש וסבוך, שמתחיל לפני המלחמה וממשיך בתוככי מחנה ריכוז. המפגש בין דרמת היומיום לבין הטרגדיה של המלחמה.


מכיוון היער
רצף של עדים מהכפר פונאר שבליטא, ניצולים ובעיקר תושבי המקום, משחזרים את רצח עשרות אלפי היהודים שהתרחש בפאתי הכפר. תעודה מזעזעת של לימור פנחסוב וירון כפתורי.


Nazi Officer's Wife
סרט תיעודי על חייה המרתקים של אדית האן, שלמרות יהדותה שרדה את השואה במינכן תחת זהות של אישה ארית, כשהיא נשואה לחבר במפלגה הנאצית.


גטו שנחאי
סיפורם של 20 אלף יהודים ממערב אירופה, שמצאו מקלט בשנחאי הרחוקה אך בעקבות הפצצת פרל הרבור וכניסת אמריקה למלחמה, חויבו להתגורר בגטו מגודר וחייהם הפכו סיוט של רדיפה והתנכלויות. סרטם של שני בוגרי קמרה אובסקורה, דנה ינקלוביץ ואמיר מן.


Broken Silence
חמישה במאים, הידוע ביניהם - אנדז'יי ויידה הגדול, מספרים חמישה סיפורים דוקומנטריים על השואה. בהפקת המכון של סטיבן שפילברג לתיעוד השואה.


אחת שתיים שלוש ארבע - מגרמניה היטלר בא
תמי גרוס, עיתונאית ישראלית, שלא יודעת מה בדיוק קרה למשפחתה בשואה, מציעה לעורך העיתון שלה להכין כתבה על ישראלים שבחרו לחיות בגרמניה. המפגשים אתם מסיטים אותה בהדרגה מהתחקיר העיתונאי אל מסע פנימי.


Drancy, Derniere Etape Avant L'abime
סרט תיעודי המרכיב את סיפור מחנה הריכוז הצרפתי שהוקם באחד מפרברי פריז, דראנסי. המקום שימש כתחנת מעבר ליהודים שנתפסו והועברו מאוחר יותר למחנות ההשמדה בפולין.


Prisoner Of Paradise
Prisoner Of Paradise

Prisoner Of Paradise
סיפורו המצמרר של איש הקברטים הברלינאי משנות ה-20, קורט גרון, גרמני-יהודי שכיכב לצדה של דיטריך ב“מלאך הכחול“, גורש בתקופת הרייך השלישי למחנה ריכוז ואולץ לכתוב ולביים סרט תעמולה נאצי.


סעיף 175
תעודה המשחזרת באמצעות עדויות את הרדיפה האכזרית של השלטון הנאצי אחר הומואים שנשלחו למחנות ריכוז והומתו בעבודת פרך. זוכה פסטיבל סאנדאנס.


בזרועות זרים: סיפורי הקינדרטרנספורט
זוכה האוסקר לסרט התיעודי (2000) משחזר את מסעם של עשרת אלפים ילדים יהודים, שנשלחו מגרמניה, אוסטריה וצ'כוסלובקיה לאנגליה, בשנים 1938-1939, וכך ניצלו.


Fighter
תיעודי על שני ניצולי שואה, משני צידי המתרס האידיאולוגי, שנפגשו שנים רבות לאחר המלחמה בארצות הברית, ועושים את המסע בחזרה לצ'כוסלובקיה.


Children Of Chabannes
הבמאית ליסה גוסלס נוסעת לשאבאן עם אביה ודודה, שבמשך שלוש שנים הוחבאו עם 400 ילדים יהודיים בעיירה, שהייתה בשטח הלא כבוש של צרפת.


מרטין
סרטו התיעודי המעולה של רענן אלכסנדרוביץ', זוכה פרס וולג'ין 1999, על מרטין, המסתובב באתר המוזיאלי שהיה פעם מחנה ההשמדה דכאו, ומביא עדות אישית מדהימה ומעוררת שאלות.


פרלה יקירתי
סיפור החברות המרתקת בין שתי נשים גמדות: פרלה, השרידה האחרונה ממשפחת הגמדים שעברו את ניסוייו של ד"ר מנגלה באושוויץ, והנלורה, גמדה גרמנייה פרוטסטנטית, שנולדה אחרי המלחמה.


קאפו
תיעודי מצמרר על אחד הנושאים הקשים לדיון ולעיכול: הקאפו, יהודים ששיתפו פעולה עם הנאצים ואחר כך הועמדו לדין בישראל. דרך עדויות ומסמכים מביא הסרט את מורכבותה של דילמה מוסרית אכזרית.


Last Days
חמישה יהודים הונגרים משחזרים את הימים האחרונים של מלחמת העולם השנייה, כאשר הנאצים פלשו להונגריה והשמידו במהלך חודשים ספורים את מרבית הקהילה היהודים. הסרט נוצר כחלק מפרוייקט התיעוד שיזם והקים הבמאי סטיבן שפילברג.


Sobibor
Sobibor

Un Vivant Qui Passe/ Sobibor
שני סיפורים שלא הצליחו להיכנס ליצירה המונומנטלית של קלוד לנצמן, "שואה", והוצאו כסרטים בפני עצמם. הראשון, Un Vivant Qui Passe הוא ראיון שקיים לנצמן עם נציג הצלב האדום שביקר בטרייזנשטט ולא חשב שיש הרבה על מה לדווח. השני, Sobibor, מגולל את סיפור המרד היחיד שהצליח, זה שהתרחש במחנה הריכוז סוביבור, כפי שמשתקפים בעיקר מעדותו של יהודה לרנר.


Long Way Home
זוכה האוסקר לסרט התיעודי לשנת 1997, בבימויו של מרק ג'ונתן האריס (יוצר “בזרועות זרים“), עוקב אחר מסעם של עשרות אלפי פליטים, בשנים שאחרי מלחמת העולם השנייה, חיפשו את הדרך הביתה, דרך שהובילה בסופו של דבר להקמתה של מדינת ישראל.


סטאלגים
מבט שונה לגמרי על מורשת השואה דרך תופעת הסטאלגים - חוברות פורנוגרפיות ובמרכזן קצינות אס.אס שמנצלות מינית אסירים, שהיו פופולאריות מאוד בשנות ה-60 בישראל. ארי ליבסקר חוקר את התופעה ואת הקשר שלה לייצוגי שואה “לגיטימיים“.


היטלר, המשטר הנאצי והחיים תחת הרייך השלישי
סרטים עלילתיים:


נער קריאה
סרטו המדובר של סטיבן דאלדרי שזיכה את קייט ווינסלט באוסקר, על פי ספרו של ברנרד שלינק שמציג זווית שנויה במחלוקת על שאלת האשמה והנשיאה באחריות. גבר נדהם לגלות שאישה שהיה לו איתה רומאן בצעירותו, מועמדת למשפט בעוון פשעי מלחמה.


Mein Fuhrer: The Truly Truest Truth About Adolph Hitler
פארסה מעוררת מחלוקת שביים דני לוי. לקראת סוף המלחמה שוקע אדולף היטלר בדיכאון. גבלס מחליט לגייס אסיר יהודי שהוא גם שחקן קומי מוצלח כדי שיעורר מחדש את היצר התיאטרלי של הדיקטטור. תפקידו האחרון של אולריך מוהה המצוין.


Sophie Scholl
Sophie Scholl

Sophie Scholl: Die Letzten Tage
ימיהם האחרונים של האחים סופי והאנס שול, פעילי קבוצת ההתנגדות למשטר הנאצי, "השושנה הלבנה". סרטו של מארק רוטמונד, זוכה שני פרסים בפסטיבל ברלין.


Rosenstrasse
סרטה החשוב של מרגרטה פון טרוטה מביא פרק פחות ידוע בהיסטוריה הגרמנית של הרייך השלישי: מאבקן של נשים שנישאו ליהודים ויצאו במפגיע נגד הניסיון לשלוח את בעליהן למחנות הריכוז.


Uncle Adolf
בבונקר שלו בברלין הנצורה נזכר הדיקטטור הגדול בקשר האובססיבי שקיים בסוף שנות העשרים עם אחייניתו, שרצתה לחיות עם הדוד המפורסם בדרכו למנהיגות, ומצאה עצמה נתונה במערכת יחסים סבוכה של הערצה והתעללות מבזה. עם קן סטוט בתפקיד אדולף היטלר.


הנפילה
סרטו השנוי במחלוקת של אוליבר הירשביגל מתאר את ימיו האחרונים של אדולף היטלר בבונקר בברלין, כפי שמספרת מזכירתו האישית טראודל יונגה. ברונו גאנץ בתפקיד היטלר.


Hitler: The Rise Of Evil
סרט טלוויזיה העוקב אחר חייו של אדולף היטלר, מילדותו באוסטריה, דרך ניסיונותיו הכושלים להיות אמן והקמת המפלגה הנציונל סוציאליסטית ועד ביסוסו כפיהרר של האומה הגרמנית. רוברט קרלייל בתפקיד היטלר.


Max
Max

Max
מנו מייאס מביים סרט אינטליגנטי ואמין, למרות שהאירועים בו פיקטיביים לחלוטין: מקס רוטמן (ג’ון קיוזאק) הוא סוחר אמנות יהודי, עשיר ומוצלח. יום אחד מגיע אליו אדולף היטלר עם אסופת ציורים, ומשם הדרך נסללת למערכת יחסים מורכבת. עם נח טיילור בתפקיד היטלר.


Moloch
אלכסנדר סוקורוב מציג את היטלר וחבריו בסופשבוע רגוע, בלי אף מילה על המלחמה שבעיצומה (1942), ב"קן הנשרים" הנודע. ליאוניד מוזגובוי, שגילם את דמותו של המרגל ב"תיבה רוסית" בתפקיד היטלר.


Napola: Elite Fur Den Fuhrer
פרידריך הוא "נער זהב" ארי שנבחר יחד עם קומץ אליטיסטי ללמוד באקדמיה צבאית המחנכת את העתודה המבטיחה של הרייך השלישי. דרמה אינטנסיבית של דניס גאנסל.


הפיתרון הסופי
סיפור ועידת ואנזה בינואר 1942 הגורלי, בה החליטה צמרת האס. אס. בראשות היטלר, אייכמן והיידריך על הפתרון הסופי לבעיית היהודים. עם קנת' בראנה, סטנלי טוצ'י וקולין פירת'.


Nuremberg
מיני סדרה מוערכת בבימויו של איב סימונו, המבוססת על הפרוטוקולים האמיתיים של משפטי נירנברג. 21 חברים בצמרת הנאצית מואשמים על הפשעים שביצעו במהלך מלחמת העולם השנייה.


איימי ויגואר
זוכה דב הכסף של פסטיבל ברלין הוא סיפורן האמיתי של שתי נשים: בחורה יהודייה שחיה תוך העלמת זהותה, ואם לארבעה בגרמניה הנאצית של תקופת המלחמה. השתיים נפגשות, מתאהבות ומשמרות את רוח החופש בעידן חשוך. סרטו של מקס פרברבוק.


הנחשול
הנחשול

הנחשול
הבמאי דניס גאנסל (Napola) מעבד מחדש את סיפור הניסוי שערך מורה בתלמידיו, כשהראה להם באיזו קלות הם הופכים ליחידה פשיסטית, ממושמעת וגזענית. הסיפור הועבר לגרמניה והמסר חשוך ומפחיד.


הרייך ה-3
סרטים דוקומנטרים:


KZ
סיפורה של העיירה מאטהאוזן באוסטריה, שיותר משישים שנה חיה עם זכרון מחנה הריכוז שהקימו הנאצים שם, עם הזכרונות המודחקים ואלה שלא, ועם התיירים שבאים לפקוד את המקום.


Goebbels Experiment
השחקן קנת' בראנה מגלם בקולו את שר התעמולה הנאצי, יוזף גבלס, האיש המבריק שהעלה את התעמולה לדרגה של אמנות והרעיל את מוחם של מיליונים. יומניו פותחים צוהר להבנת אחת המפלצות הפוליטיות המפחידות ביותר של המאה ה-20.


Hidden Fuhrer: Debating The Enigma Of Hitler's Sexuality
דוקומנטרי, על פי ספרו של לות'אר מאקתן, שמעלה את האפשרות שרבים ממעשיו של אדולף היטלר נבעו מהמאמצים הבלתי נלאים שלו להסתיר את מיניותו ההומוסקסואלית.


Blind Spot: Hitler's Secretary
כשהיתה בת 81, לאחר שתיקה של יותר מחמישים שנה, הצליח הבמאי, אנדרה הלר, לשכנע את מי שהיתה מזכירתו האחרונה של היטלר לחשוף את זיכרונותיה לפני המצלמה. זוכה פרס הקהל בפסטיבל ברלין.


Inheritance
סרטו של ג'יימס מול על מוניקה הרטוויג, בתו של אמון גות, שמתמודדת כל חייה עם הצל הכבד של אביה, מפקד מחנה ריכוז שהוצא להורג אחרי המלחמה וחזר לתודעה כשגילם אותו רייף פיינס ב“רשימת שינדלר“. במהלך הסרט נפגשת הרטוויג עם היהודייה שהייתה שפחתו של גות.


אדולף אייכמן: הזכרונות החסויים
הצגה חדשה ומרתקת של מהלך "הפתרון הסופי" מזווית הראיה הראשית של אחד מראשי מחולליה-אדולף אייכמן. סרט המבוסס על זיכרונותיו ויומניו שכתב אייכמן במהלך שהותו בכלא הישראלי עד הוצאתו להורג.


הספציאליסט
הספציאליסט

הספציאליסט
מתוך 350 שעות שצולמו על ידי ליאו הורוביץ במשפטו של אדולף אייכמן ב-1961, ערך הבמאי אייל סיון דרמת בית משפט, המבוססת על ספרה של חנה ארנדט "אייכמן בירושלים - דיווח על הבנאליות של הרשע". הסרט החשוב מכיל עשרות קטעים שלא הוקרנו אף פעם.


Hitler's Birthdays 1933-1945
סרט תיעודי המורכב בעיקר מקטעי ארכיון, המתאר את פולחן האישיות סביב אדולף היטלר. במרכז הסרט בעיקר חגיגות יום ההולדת שנחגגו כל שנה והפכו לאירוע לאומי מצמרר.


נאצים: אזהרה מהעבר
מיני סדרה תיעודית זוכת פרסים של ה-BBC, שסוקרת את הרייך השלישי ומנסה להבין כיצד אומה שלמה הלכה שולל אחר הפסיכוזה הפוליטית-חברתית שהשליטה המפלגה הנאצית והעומד בראשה, אדולף היטלר.


(נכתב במקור באפריל 2007)

 
בלאק פריידי באוזן השלישית

הנחות, מבצעים. שלל תקליטים חדשים, אייטמים בלעדיים של RSD בשישי השחורכולל אליס אין צ'יינס

חדשים באוזן

תקליטים חדשים ומוחדשים. טייק א לוק . כאן בדיוק

האוזן קונה אוספים של תקליטים משומשים

התקליטים תופסים אצלך יותר מידי מקום בבית?
רוצה להיפטר מאוסף הוינילים, הדיסקים וסרטי הדי וי די שלך?
עובר דירה? עוזבת ת'עיר? האוספים הישנים שלך ימצאו אצלנו בית.
לפרטים

כתבו לנו YouTubeהאוזן השלישית בפייסבוקהאוזן השלישית בטלפון