14/08/2022
סרטים חדשים בספרייה
חדשים בלו-ריי
חדשים מתרוגמים
הוצאות מחודשות
סרטים ישראלים חדשים
הסרטים המבוקשים
אלבומים חדשים LP/CD
 1. Claypool/Lennon
 2. Dream Theater
 3. Steve Kilbey
 4. Tom Waits
 5. Bohemian Rhapsody
חדשים בג'אז באוזן
 1. Charles Mingus
 2. Alice Coltrane
 3. Charles Lloyd
 4. Aaron Parks
 5. The John Betsch Society
 • שתפו בפייסבוק
 • שתפו בטוויטר

הצד האחר של אוראנוס
בעקבות רשימת חמישים סרטי הגייז הטובים ביותר של אתר AfterElton, ערן קידר מגיב ומספק אלטרנטיבה למי שלא מוכן להסתפק בפאסט-פוד

לאחרונה פרסם אתר, כנראה אמריקאי למהדרין, בשם AfterElton.com את רשימת 50 סרטי הגייז הטובים ביותר שלו, שנבחרו על ידי קהל הגולשים. אי אפשר כל כך לדעת מה עבר בראשם של עורכי האתר כשקיבלו את התוצאות, אבל נראה שהם לא התלבטו יתר על המידה והתייחסו אליהן בשוויון נפש, למרות ההשלכות הסוציולוגיות-תרבותיות הלא כל כך מחמיאות שנובעות מהן. לא כל כך מחמיאות לאתר עצמו ולא כל כך מחמיאות לקהילה ההומוסקסואלית. יגידו הציניקנים שאי אפשר לצפות ליותר מדי מקהל אמריקאי שסובל מפוליטיקלי קורקטנס דביק, שטחיות הוליוודית ונרקיסיזם נטול ביקורת. מצד שני, עורכי האתר לא שאפו לחשוף את המשמעויות שעומדות בבסיס הבחירות הללו ושיתפו פעולה כמעט לחלוטין עם הרשימה, שנוצרה כדי ללקק לגולשיהם ולחגוג איתם את עולמם התרבותי הצר והמביך. ציטוט קל מתוך ההקדמה לרשימה יבהיר את הנקודה הזו: But even we were surprised by the quality and diversity of the films selected in this poll: big budget dramas,quirky indie darlings, romantic comedies, musicals, and even a certain gay teen sex comedy. 

רפרוף ברשימה מראה עד כמה המושגים quality (איכות) ו- diversity (מגוון) הם מושגים גמישים ביותר, לאו דווקא משום הבחירות עצמן (למרות שבפירוש גם) אלא בגלל כל הסרטים החשובים שלא מופיעים ברשימה. על חשבונם מופיעות הבלחות מיינסטרים ברמה כזו או אחרת של ליטוף עצמי וסנטימנטליות מיושנת. ביננו, אם הקומדיה הרומנטית הסטרילית Trick (זו שמנסה לפנות לכל סוג של קהל אפשרי כדי להניף בדגל הגאווה) מופיעה ברשימה במקום השישי, בעוד אף לא סרט אחד של דרק ג'רמן מופיע בה, הרי שאנחנו בבעיה חמורה. גם עורכי האתר משתפים פעולה עם המחשבה שמספיק להזכיר את המילה "אינדי" (הקולנוע העצמאי בארה"ב) כדי להישמע נורא חכמים ו"מגוונים". כל זאת בעוד מתוך 50 סרטים רק ארבעה (!!!) אינם סרטים דוברי אנגלית. אפילו כלוב הציפורים שהגיע למקום ה-19, הוא הגרסא האמריקאית עם רובין וויליאמס ולא המקורית מצרפת. כמובן שכמעט ולא מופיעים סרטים בעלי צדדים אפלים ממש (איפה הזנות ההומוסקסואלית? איפה ההומופוביה העצמית? איפה הסמים?), סרטים בעלי תכנים פורנוגרפיים (איפה ברוס לה ברוס? איפה טוד וורו?) וכיוצא בזה. כל זאת לאחר שהרשימה מורכבת, מתוך מודעות גמורה, אך ורק מסרטים על הומואים גברים, בלי להתייחס לתרבות הקווירית הכללית על האספקטים החתרניים שלה בתחום המגדר והמיניות, ובלי להתעסק בכלל עם....לסביות, נגיד. נו טוב, מה אפשר לצפות מאתר שמגדיר את עצמו באמצעות הבאנר - News, Reviews & Commentary on Gay and Bisexual Men in Entertainment and the Media.

בורותם של אנשי האתר באה לידי ביטוי גם בהתייחסות שלהם לעובדה שמלבד שני סרטים – הנערים בחבורה ו-מופע הקולנוע של רוקי, לא נבחר אף סרט שלא הופק משנות ה-80 ואילך. הם אמנם מדגישים את התופעה, אך מסבירים אותה בכך שכמעט לא היה תוכן הומואי בקולנוע המוקדם יותר, וכשכן היה נוכח, היה לרוב מעליב (offensive). אולי בחרו העורכים להעלים את העובדה שמרבית הגולשים שמוצאים בהם עניין הם כאלה שכנראה נולדו לאחר 1980, או כאלה שצרות האופקים שלהם לא מאפשרת להם לצפות בקולנוע ישן יותר, שלא לדבר על קלאסי. זאת משום שההנחה שלהם לגבי תוכן הומוסקסואלי בקולנוע שקדם לאייטיז פשוט אינה נכונה. לאן נעלמו קנת' אנגר, אנדי וורהול ופול מוריסי? מה עם שעת הילדים של וויליאם וויילר מ-1964? (אה, מדובר שם בלסביות, סליחה) מה קרה לסרטיהם של לוקינו ויסקונטי ופאסבינדר? (אז מה אם ההומואים בסרטיהם נעים בין המיוסרים לסוטים? האם אין כאן עיסוק בנטייה מינית, אהבה חד-מינית והשלכותיה על הנפש?) הטענה הבסיסית של העורכים היא, כנראה,  שכל סרט שמכיל דמויות הומוסקסואליות שאינן שלמות עם נטייתן, הוא סרט מעליב שפוגע במאבק ההומואי להכרה. אולי בגלל צורת המחשבה הזו, הומואים רבים בעשרים השנים האחרונות, מנסים להטמיע את עצמם בתוך ההוויה הבורגנית, תוך שהם משמרים רק פסאדה ורודה וצעקנית לצרכי מצעדי גאווה נטולי תוכן ממשי.

ביקורת קווירית עם שיניים היא כזו שבוחנת את מיניות האדם על כל האספקטים שלה, גם האפלים או המטרידים יותר. תרבות קווירית צריכה לשאוף לעסוק כמה שיותר בסוגים שונים של אנשים ולא רק באלה שחיוך רחב מתנוסס על פרצופם. נראה שעורכי האתר AfterElton.com היו יכולים לצאת מהרשימה הזו בכבוד אם היו מחליטים לקרוא לה פשוט "רשימת הגאווה", בלי היומרה שבהכתרתה כרשימת 50 סרטי הגייז הטובים מכל הזמנים; פשוט מפני שמופיעות בה יותר מדי בחירות עלובות.

כקונטרה לרשימה שנידונה כאן, מצורפת רשימה קצת אחרת. היא אמנם מכילה כמה מהסרטים שמופיעים ברשימה של AfterElton (סרטים ראויים בהחלט למעמד הזה כמו הר ברוקבק, פריסילה מלכת המדבר ו-מכבסה יפהפייה שלי), אך פורשת מגוון עשיר יותר של סרטים, כזה שכולל בתוכו גם את הצד הנשי של המשוואה הקווירית וגם את הצד האפל. לא כלולים ברשימה כמה סרטים חשובים בעלי מטענים קוויריים מהותיים כמו מרוקו עם מרלן דיטריך, חמים וטעים של בילי וויילדר ו -המלכה קריסטינה בכיכובה של גרטה גארבו, שבכולם ערעור על מושגי הנשיות והגבריות הרווחים, באמצעות קרוס-דרסינג. כמו כן לא נכללו סרטים עם מוטיבים הומוארוטיים מוסווים (סרטי לורל והארדי, למשל) ולא כאלה שבהם נעשה שימוש זול באמת בסטריאוטיפים הומוסקסואליים. כמובן שגם רשימה זו חסרה, בלית ברירה, מפאת אורכה. למרות זאת היא מאפשרת מבט עמוק יותר להכרת העולם ההומוסקסואלי (כולל הפאן הארוטי שלו), התרבות הקווירית (על מאפייניה השונים הכוללים קיטש וקאמפ) והדרך שבה הקולנוע, מיינסטרימי  ואוונגארדי כאחד, עשה בה שימוש לאורך שנות קיומו.

[הרשימה אינה מאורגנת לפי סדר של חשיבות]

הר ברוקבק 

קברט

הדוויג והשארית העצבנית

Scorpio Rising

קרל מברסט

חוק התשוקה

חינוך רע 

רעל

איידהו שלי 

מכבסה יפהפייה שלי 

פריסילה מלכת המדבר

מוות בונציה

הרחק מגן עדן

נשיקת אשת העכביש

אדווארד השני 

סבסטיאן

מוריס

בארץ אחרת

גו פיש

פינק פלמינגוס

שעת הילדים

הרעב

מופע הקולנוע של רוקי

 Totally Fucked Up

דור מזוין

 Fox and His Friends

זקוף ת'אוזן

המלביש   

The Naked Civil Servant

Pink Narcissus

הנערים בחבורה  

No Skin off My Ass

טאבו

בנים אינם בוכים

עקומים

משולש מצולם

Bodies without a Soul/Mandragora

נשיקת הפרפר

יצורים שמימיים

קרייזי 

Frisk

כומר

אהבה ושרידי אנוש

ברוקלין – תחנה אחרונה

פריז בלהבות

Flesh 

כלוב העליזים 

משחק הדמעות

Taxi Zum KLO


נוספים ראויים לצפייה:

טרילוגיית טרנס דייויס : Children, Madonna and Child, Death and Transformation

Michael

Ludwig

The Wounded Man 

Looking for Langston

Manji

Funeral Parade of Roses

פיות נבערות

ארוחה עירומה

Happy Together

מפלצת המסיבות (התיעודי)

טיפות על אבנים לוהטות

דמעותיה המרות של פטרה פון קאנט

 

לרשימה המלאה של סרטי גייז באוזן השלישית

 ערן קידר (20/10/08)

אף לא סרט אחד של דרק ג'רמן?
כלוב העליזים: הגרסה המקורית
ברוס לה ברוס: ארט-פורנוגרפיה
Scorpio Rising: קנת' אנגר
ג'ו ד'אלסנדרו: האייקון של וורהול
שעת הילדים: מדובר שם בלסביות

מוות בונציה: ההומו המיוסר

קרל: פאסבינדר בעקבות ז'אן ז'נה
פריסילה: המתבקש
דניאל דיי לואיס: הכובס היפה
הר ברוקבק: אנג לי מרגש

מרלן דיטריך: קרוס דרסינג

קברט קאלט
חוק התשוקה: אלמודובר מכה
Pink Narcissus: ג'יימס בידגוד
קאתרין דנב רעבה
גו פיש: צאו לדיג
טאבו: אהבה סמוראית
קרייזי: שלאגר קנדי
כומר: אמונה במשבר
גארי אולדמן זוקף ת'אוזן
הילארי סוואנק אינה בוכה
קיאנו וריבר באיידהו
 
בלאק פריידי באוזן השלישית

הנחות, מבצעים. שלל תקליטים חדשים, אייטמים בלעדיים של RSD בשישי השחורכולל אליס אין צ'יינס

חדשים באוזן

תקליטים חדשים ומוחדשים. טייק א לוק . כאן בדיוק

האוזן קונה אוספים של תקליטים משומשים

התקליטים תופסים אצלך יותר מידי מקום בבית?
רוצה להיפטר מאוסף הוינילים, הדיסקים וסרטי הדי וי די שלך?
עובר דירה? עוזבת ת'עיר? האוספים הישנים שלך ימצאו אצלנו בית.
לפרטים

כתבו לנו YouTubeהאוזן השלישית בפייסבוקהאוזן השלישית בטלפון