14/08/2022
סרטים חדשים בספרייה
חדשים בלו-ריי
חדשים מתרוגמים
הוצאות מחודשות
סרטים ישראלים חדשים
הסרטים המבוקשים
אלבומים חדשים LP/CD
 1. Claypool/Lennon
 2. Dream Theater
 3. Steve Kilbey
 4. Tom Waits
 5. Bohemian Rhapsody
חדשים בג'אז באוזן
 1. Charles Mingus
 2. Alice Coltrane
 3. Charles Lloyd
 4. Aaron Parks
 5. The John Betsch Society
 • שתפו בפייסבוק
 • שתפו בטוויטר

האיש ששאל יותר מדי
ראיון אינטרנטי עם יוצר הסרט התיעודי שיטת השקשוקה, מיקי רוזנטל, מי שיצא לחשוף את ההתעשרות הבלתי נתפסת של משפחה אחת בישראל הדמוקרטית, ונותר עם סרט לוהט שאיש לא מעז לשדר

מסרטך, אני לא בטוח שאני מבין מה האינטרס של המדינה לטפח את האחים עופר.
מיקי רוזנטל:
למדינה כמדינה אין אף פעם שום אינטרס. היא כלי. לקבוצות בתוך חברה או מדינה יש אינטרסים. אינטרס אגב הוא לא תמיד דבר שלילי, למרות הקונוטציה של המילה. בכל מקרה, חברה בתמצית היא קבוצה של אנשים בעלי אינטרס משותף, אלא שרובנו בגדנו באינטרסים של עצמנו. לרוב אזרחי ישראל תפיסת אזרחות של נתינים, לא של אזרחים. זנחנו את הציבוריות, את הפרהסיה ואת קביעת הנורמות הציבוריות. לתוך הריק הזה נכנסו אחרים שקבעו נורמות קלוקלות ורובנו רק מקטרים ולא עושים דבר כדי לשנות את הנורמות.

האם פנית לעשות את הסרט כדי לנצח את השיטה או מתוך צרכים עיתונאים, בחזקת זכות הציבור לדעת?
כל העשייה העיתונאית שלי עד היום נועדה לחולל שינוי (לכן אני לא עושה כתבות על נינט וכתבות דומות). לעניות דעתי אין סתירה בין זכות הציבור לדעת לבין הרצון לחולל שינוי. ההיפך. תיקון חברתי יכול לבוא רק בעקבות שינוי תודעתי, דהיינו אחרי שלידיעת הציבור מובאים תיאורים של תופעות פסולות ועוולות, והוא מתקומם נגדן. אינני עיתונאי של סקופים או דיווח בלעדי.

למה בחרת בכלל לנהל את הקרב הזה? הרי תיארת לעצמך שהמדורה הזו תצמח למימדי הר געש.
אני אוהב את המדינה הזאת, ולא כל כך מבין את השאלה. אתה לא שואל חייל שהולך להילחם על גבולה של המדינה למה הוא עושה את זה, וברור שהוא מסכן לא פעם את חייו. אז להילחם על גבולה של המדינה זה בסדר, ולהילחם על דמותה של המדינה זה לא שווה את הסיכון!? 

אחרי יותר ממחצית הסרט אתה פונה לעסוק בגרורות בריאותיות (סרטן כתוצאה מזיהום אוויר), וזונח לפרק זמן נכבד את עלילת הפשע הפיננסית/מושחתת. מה הסיבה לכך?
ראשית, לכל פעולה יש משמעות כספית. גם להימנעות המדינה מאכיפת התקנים של איכות הסביבה שהיא עצמה קבעה יש משמעות כלכלית. במקרה הזה מאות מיליונים שנותרו בכיסה של משפחת עופר. שנית, זהו פן אחר של הפעילות הציבורית שלהם, ולדעתי ראוי היה להזכירו, במיוחד על רקע העובדה שהם מתגאים מאוד ב"תרומות" שלהם לציבור. נכון, הם תורמים, אבל לא רק כסף.

הפגישות עם משפחתך, עם עו"ד רונאל פישר, עם דורשי טובתך, היו הרגעים המרגשים והמוצלחים בסרט והיוו רגעי קולנוע מועטים מדי לטעמי, בתוך קרקע תחקירנית, תיעודית, מחוספסת. האם חששת לחשוף עצמך יותר על חשבון המטרה אליה חתרת?
הסרט יומרני. בעיה. רצינו גם וגם וגם. גם סרט עיתונאי, גם סרט תיעודי וגם אישי. יכול להיות שזה פגם בו, בבחינת תפסת מרובה - לא תפסת.

איזה מסר אתה רוצה להעביר לקהל ומה הקהל/האזרח הקטן יכול לעשות עם המידע הזה?
בחרנו לכלול בסרט דווקא פרשיות שרובן חוקיות, כלומר התקבלו בישיבות מסודרות של הממשלה או האוצר, או קיבלו גושפנקא מבית המשפט. מה שקרה לנו בשנים האחרונות הוא שמעטים מדי מאיתנו עוסקים בעניינים ציבוריים. נדמה לנו שהכל אבוד, שיש לנו יכולת קטנה להשפיע על הנעשה במדינה ועל מקבלי ההחלטות, וכאן, לדעתי, טמון שורש הרע. רובנו בחרנו "לעשות לביתנו", לעבודה ולהגשמה עצמית. אנחנו מדינה שסועה ויש לא מעט סוגיות שאנחנו חלוקים בהן. ברם, יש לא מעט נושאים שיש עליהם הסכמה רחבה וגם באלה אנחנו ממעטים לעשות כציבור: התנהגות בכביש, אלימות, כסף ציבורי, הגנה על המרחב הציבורי, נושאים צרכניים וסביבתיים, ועוד. ישנה נטייה אופיינית לישראלי המצוי, נטייה כמעט אוטומטית לומר לעצמו ולזולתו: שהרשויות יטפלו בעניינים האלה... אבל תפקידנו כאזרחים לדאוג תדיר לנורמות הציבוריות ולהתנהלות במדינה. לא כל מה שחוקי הוא מוסרי.

מה היית רוצה שישתנה בעקבות הסרט? 
אני מצפה שנגדיר מחדש את הנורמה לגבי כספי ציבור וחלוקתם: כסף ציבורי הוא קודש קודשים. אזרח במדינה צריך לדעת מה קורה במדינתו ובקהילתו, ולהיות מעורב במה שאיכפת לו ומה שכואב לו. כבודדים, אמנם יש לנו מעט כוח להשפיע, אבל ביחד אפשר לשנות ולתקן את המדינה. פעם קראו לזה ציונות, אחר כך אכפתיות. השם לא חשוב. הכוונה ברורה.

האם הופתעת מעוצמת ההתנגדות לסרט מצד גופי השידור, ומאידך מעוצמת העניין הציבורי שהסרט עורר?
שנים אני עובד בעיתונות, ותמים אני לא. לא הופתעתי מההתנגדות לסרט. כן הופתעתי מהקלות שבה נכנעים גופי שידור לבעלי ממון. די באיום כללי ובלתי מנומק בתביעה, כדי לסתום פיות.

תאר את שעובר עליך בימים אלו, בעקבות התביעות/החרם נגדך?
עד כה אין ערוץ טלויזיה שמוכן להקרין את שיטת השקשוקה. אני עדיין נאבק על הקרנתו בטלויזיה. במהלך עשיית הסרט הפכה משפחת עופר לבעלת מניות גדולה בערוץ. החוזה שלי ב"קשת" הופסק, נותרתי עם חובות גדולים על "שיטת השקשוקה". את רוב הסרט מימנתי מכיסי. עידן עופר הגיש נגדי תביעה על סך מיליון שקלים, לא בגין הסרט בכלל. לדעתי זה היה ניסיון לגרום לי להפסיק את צילומיו. יכול להיות שאני טמבל שלא נכנעתי, ימים יגידו. אני אופטימי. אמצא עבודה ואחזיר את החובות. הסרט גם מוקרן בינתיים בהצלחה גדולה ברחבי הארץ, והקהל מגיב נפלא. רבבות כבר ראו וזה מעודד. לא רק שלא מחרימים אותי ואת הסרט, להיפך. אני זוכה לתמיכה והערכה, אולי מעבר למה שאני ראוי.   

{הדיוידי של “שיטת השקשוקשה” ניתן לרכישה
בחנויות האוזן השלישית}

אסא אופק (11/01/09)

מיקי רוזנטל: לקח את הסיכון
רוזנטל מתעמת עם עידן עופר 
רוזנטל עם עו“ד רם כספי
סמי עופר
שקשוקה: להגדיר מחדש את הנורמות
שקשוקה: כסף ציבורי הוא קדוש
ורטהיים מ“קשת“: נכנע לבעלי ממון
הקרנה בסינמטק
שקשוקה: הקהל מגיב נפלא
 
בלאק פריידי באוזן השלישית

הנחות, מבצעים. שלל תקליטים חדשים, אייטמים בלעדיים של RSD בשישי השחורכולל אליס אין צ'יינס

חדשים באוזן

תקליטים חדשים ומוחדשים. טייק א לוק . כאן בדיוק

האוזן קונה אוספים של תקליטים משומשים

התקליטים תופסים אצלך יותר מידי מקום בבית?
רוצה להיפטר מאוסף הוינילים, הדיסקים וסרטי הדי וי די שלך?
עובר דירה? עוזבת ת'עיר? האוספים הישנים שלך ימצאו אצלנו בית.
לפרטים

כתבו לנו YouTubeהאוזן השלישית בפייסבוקהאוזן השלישית בטלפון